Türk Ocakları Genel Başkanı Prof. Dr. Mehmet Öz’ün Şube Ziyaretleri

Türk Ocakları Genel Başkanı Prof. Dr. Mehmet Öz’ün Şube Ziyaretleri (Kahramanmaraş, Gaziantep, Hatay, Adana 14-15 Eylül 2013)

Türk Ocakları Genel Başkanı Prof. Dr. Mehmet Öz, Genel Başkan yardımcısı Prof. Dr. Yusuf Sarınay ve Genel Sekreter Prof. Dr. Orhan Kavuncu’dan oluşan heyet 14-15 Eylül 2013 tarihlerinde Osmaniye, Kahramanmaraş, Gaziantep, Hatay ve Adana’daydı. 14 Eylül Cumartesi günü Osmaniye’de Şube Başkanı Mehmet Çetinkaya, Avukat Selahattin Arpacı’nın aralarında bulunduğu dostlarla öğle yemeğinde buluşan heyet buradan Kahramanmaraş’a geçti. Şube Başkanı Abdullah Tekinşen, Dr. Mustafa Kök, Dr. Faruk Atlı, Abdülkadir Güzeldemirci, Abdülbaki Günışığı ve Prof. Dr. Mehmet Özkarcı’nın da aralarında bulunduğu seçkin bir heyet ile ülke ve bölge meseleleri hakkında seviyeli bir istişare toplantısı yapıldı. Daha sonra ziyaret edilen Gaziantep’te Türk Ocağının tarihî mekanında, şube başkanı Dr. Mehmet Berk, yönetim kurulu üyeleri Ali Karakan ve Yunus Emre Tansü, Prof. Dr. Cahit Bağcı’nın da aralarında bulunduğu Üniversite camiasının seçkin isimleri ve gençlerle yaklaşık dört saat süren yemekli toplantıda Genel Başkanın Türkiye gündemi ve Türk Ocağının milletimizin, İslam dünyasının ve insanlığın geleceği hakkındaki değerlendirmesinden sonra samimi bir fikir teatisi gerçekleşti. Ertesi gün öğleden sonra Hatay şubesinde gerçekleşen toplantıda ağırlıklı olarak Suriye olayları ve Hatay merkezli olarak kışkırtılmak istenen Alevi-Sünni gerginliği üzerinde duruldu. Şube Başkanı Ali Gündüz, önceki başkan Gökhan Oral, Yönetim kurulu üyeleri Yrd. Doç. Dr. Süleyman Hatipoğlu ve Fikret Karaca ve Hayrettin Neşeli’nin aralarında bulunduğu Hataylı Ocaklılar kentin tarihî ve kültürel dokusunun özünde yatan hoşgörü iklimini bozma çabalarının farkında olan yöre insanını sağduyusunu vurguladılar. Toplumun şiddet ve çatışmaya karşı birlik beraberlik içinde olduğunu belirten Ocaklılar, Türk Ocağının da kardeşlik ruhunu güçlendirmek için yaptığı faaliyetleri anlattılar. Pazar günü akşam Adana Türk Ocağında gerçekleşen son toplantıda da Genel Başkanın konuşmasından sonra şube başkanı Hüseyin Kuşçu, sekreter İsmail Üzün, önceki başkanlardan Halil Altıparmak, Kamik Köse, Hüseyin Berdilek ve Dr. İkram Kavuncu'nun aralarında bulunduğu Ocaklılarla ülke gündemi üzerinde bir sohbet gerçekleşti.

Bütün toplantılarda temel olarak, çözüm süreci, Suriye’deki gelişmeler, Gezi parkı olayları ve anayasa çalışmaları hakkında Türk Ocaklarının tavrı üzerinde konuşluldu. Genel Başkan, millî birliği pekiştirci bir gönül dilinin önemine işaret etti ve milleti etnik ve mezhebî hatlarda ayrıştıran yaklaşımların hiçbir kimseye yarar getirmeyeceği gibi hepimiz için tehlikeli sonuçlar doğuracağını vurguladı. “Çözüm” sürecinde benimsenen yaklaşımın etnik bölücüleri tatmin etmek bir yana talep çıtalarının sürekli yükselmesine sebebiyet verdiğini belirten Prof. Dr. Mehmet Öz terörün gölgesinin kalkması, PKK’nın etkisiz kılınması halinde Kırmançça ve Zazaca konuşan yurttaşlarımızın da rahatlayacağını ifade etti. Genel Başkan devamla, Türkiye’nin Osmanlı hinterlandındaki yumuşak gücünden yararlanmasının doğru bir perspektif olduğunu ama uygulamada bunun Türk dünyası ile desteklenmesinin, reelpolitik çerçevesinde davranılmasının elzem olduğunu belirtti. Türk Ocaklarının faaliyetlerinin daha etkili olması, medyada duyurulması ve çok önemli meselelerde takınılacak tavrın niteliği konusu gündeme geldi. Genel Başkan, Türk Ocaklarının en çok üzerinde durması gereken meselenin yeni nesillere millî kültür ve tarih şuuru verilmesi olduğunu; ayrıca Türk Ocaklarının entelektüel bir merkez olarak Türklüğün, İslam aleminin ve insanlığın meseleleri hakkında çözümler getiren bir tefekkür ocağı olarak çalışması gerektiğini söyledi. Genel Başkan yardımcısı Prof. Dr. Yusuf Sarınay dış gelişmelerde devlet politikasının önemi üzerinde durdu. Türk ocaklıların bilgisayarlarının ana sayfasının ocağın web sayfası olmasını tavsiye eden Genel sekreter Prof. Dr. Orhan Kavuncu da iletişim, kültürel faaliyetlerin etkili bir şekilde duyurulması konularında örneklerle açıklamalarda bulundu. Son derecede yararlı geçen bu toplantılarda Genel Merkez yönetiminin önümüzdeki süreçte gerçekleştireceği faaliyetler konusunda da bilgi verildi.

Benzer İçerikler

Perşembe Sohbetleri

Konu: Salgın Tehlikesi Nedeniyle Sohbetlerimiz Ertelenmiştir
Konuşmacı: Bilahare duyurulacaktır
Tarih: 16 Mart 2020
Saat: 20:00
Yer: Sivrioğlu Konağı / Odunpazarı

Sosyal Medya

Gençlik Kolları
Cumartesi Sohbetleri

Konu: Ekim Ayında Başlayacaktır
Konuşmacı:
Tarih:
Saat:
Yer: Sivrioğlu Konağı

Eskişehir

Eskişehir Hava Durumu

Tavsiye Linkler

Türk Ocakları| Türk Ocakları Tarihçe| Türk Ocakları Kurucuları| Atatürk ve Türk Ocakları| Türk Ocakları Tüzüğü| Türk Ocaklarından Haberler
Copyright @ Eskişehir Türk Ocağı & Türk Ocakları Eskişehir Şubesi & Türk Ocakları Eskişehir Şubesi