Türkem oğul, Türk oğluyam

Ahmet B. ERCİLASUN - Yeniçağ

Aşığam, her neyem, buyam / İnanma namerde uyam / Alışana (tutuşana) serin suyam / Üşüyene Türkem (Türküm) oğul / Türk oğluyam, Türkem oğul. 
Türk’ün adını ne kadar anmasanız da, Türk’ü ne kadar yok saymaya çalışsanız da, andımızı okullardan kaldırsanız da Türk Bakü’den, Türk Tebriz’den ses veriyor. Tebriz’in âşıkları Bakü’ye gidiyor; Beynelxalq (Milletlerarası) Aşıq Festivalı’na katılıyor ve festivalin açılışında Tebriz’in dört bülbülü, ellerinde sazlarıyla, büyük bir coşkuyla, seslerinin en yüksek frekansıyla “Türkem (Türküm) oğul, Türk oğluyam” mısraıyla biten dörtlüklerini okuyor ve salon yıkılıyor.

http:www.youtube.com/watch?v=Hw1UGNYA_sU adresinden YouTube’a girin ve dinleyin. 
Türk’ün adını ne kadar anmasanız da Türklük her yerden fışkırıyor. Nogay Eli’nden, Kazakistan’dan fışkırıp dombıranın sesine karışıyor ve gelip partinize, dizinize müzik oluyor, marş oluyor. “Dombıramdı alarman (dombıramı alırım) / Yürek sazım çalarman” YouTube’da milyonlarca kez tıklanıyor; Türk yiğitleri eşliğindeki müzik milyonlarca insan tarafından dinleniyor. 

http:www.youtube.com/watch?v =q7qxcdrhOvQ yazın, Tebrizli âşık Mahbub Halili’yi dinleyin: 
Dönmüşdüm mezar başına / Gördüm bir gız yaman ağlar / Rahm eden yok göz yaşına / Bir gaşları keman ağlar. Dedim gözel, nedir derdin? / Dedi neçün sual verdin? / Dedim seni ağlar gördüm / Dedi bugün zaman ağlar. 
Evet halk şiiri... Bütün canlılığıyla Kuzey ve Güney Azerbaycan’da yaşıyor. Fakat... “Dedi bugün zaman ağlar” mısraındaki anlam derinliğine, söyleyiş gücüne bakar mısınız? Zaman neden ağlıyor, biliyor musunuz? İşte cevabı: Dedim o ne şekillerdir / Dedi onlar şehitlerdir / Dedim gızım, seninle bir / Azerbaycan tamam ağlar.

Devamı: http:www.yenicaggazetesi.com.tr/turkem-ogul-turk-ogluyam-30122yy.htm

Bu yazi 14 defa okundu.

 

Benzer İçerikler

Perşembe Sohbetleri

Konu: Nitelikli Teknik İnsan Nasıl Yetişir
Konuşmacı: Doç. Dr. Osman Nuri ÇELİK
Tarih: 18 Nisan 2019
Saat: 20:00
Yer: Türk Ocağı Binası

Sosyal Medya

Gençlik Kolları
Cumartesi Sohbetleri

Konu: Ekim Ayında Başlayacaktır
Konuşmacı:
Tarih:
Saat:
Yer: Sivrioğlu Konağı

Eskişehir

Eskişehir Hava Durumu

Tavsiye Linkler

Gün Olur Asra Bedel Fatih Harbiye Ömer Seyfettin Seçme Hikayeler
Türk Ocakları| Türk Ocakları Tarihçe| Türk Ocakları Kurucuları| Atatürk ve Türk Ocakları| Türk Ocakları Tüzüğü| Türk Ocaklarından Haberler
Copyright @ Eskişehir Türk Ocağı & Türk Ocakları Eskişehir Şubesi & Türk Ocakları Eskişehir Şubesi