Üç Mayıs Türkçülük Günü Bolu Türkocağında kutlandı

Üç Mayıs Türkçülük Günü Bolu Türkocağında kutlandı

Kutlamalara katılan Azerbaycan Milletvekili Ganire Paşayeva konuşmasında özellikle gençlere seslendi.

Paşayeva, gençlerin Atatürk’ü anmalarının bir şey ifade etmediğini, Atatürk’ü tarihin yazdığını, yaptıklarıyla eserleriyle ortada olduğunu belirterek, gençlerin Atatürk’ün fikirlerini anlamaları gerektiğinin altını çizdi.

Güncel politik konularda da önemli tespitlerde bulundu.

Günümüzde Dünya hâkimiyetinin güçlülerin elinde olduğunu, uluslar arası hukukun ve kuruluşların bir etkisinin kalmadığını, ABD nin istediğini yaptığını, Irak’ı uluslar arası kurallara aykırı olarak işgal ettiğini belirtti.

Aynı işgal olayının Rusya tarafından kırım’a uygulandığını buna kimsenin de engel olamadığını söyledi.

Kırım’ın işgali sırasında Mustafa Cemiloğlu’nu aradığını ve sizinleyiz diyebildiğini elinden başka bir şey gelmediğini söyledi.

Türk Milleti’nin bölgede ve dünyada söz sahibi olabilmesi için Türk Birliğinin kurulması gerektiğini belirtti. Özellikle Türk birliği için ümmetçiliğin yeterli olmadığı, hatta günümüzde Müslüman ülkelerin ve o ülkeler içindeki mezhepçiliğin bölünmeler getirdiğini İslam dünyasının içinde bulunduğu çatışmaların bir ayağını da mezhep çatışmalarının oluşturduğunu savundu. Türk birliği için Milliyetçiliğin ön plana çıkarılması gerektiğini böylece mezhep farklılığının da çatışma ya da ayrışma nedeni olmaktan çıkacağını savundu.

Türk Dünyasının maruz kaldığı haksızlık ve saldırıları anlatırken de bir hikâye anlattı.

Köyün birine düşmanlar tarafından saldırılmış. Köylüler köyün en yaşlısına danışmaya gitmişler. Bu saldırılardan nasıl kurtuluruz diye. Yaşlı bilge adan okul açın demiş. Köylüler düşman geldi okulun bize ne faydası olacak demişler. Yaşlı adam, hiç olmazsa bir sonraki saldırılara karşı çocuklarınızı korursunuz demiş.

İlgiyle dilenen konuşmasının ana özeti Türkçülük günü ve Türk Milliyetçiliğine hizmet etmiş Türk büyükleri oluşturdu. Bu konuda Azerbaycanlı fikir adamı ve Türk Birliğinin savunucusu Ali Bey Hüseyinzade den uzun uzun bahsetti. Konuşmasının sonunda da Hüseyinzade’nin hayatını anlattığı kitabını imzaladı.Bu yıl Türkocağındaki Türkçüler günü dolu dolu geçti.

Bu yazi 30 defa okundu.

 

Benzer İçerikler

Perşembe Sohbetleri

Konu: Rus İhtilallerinden Sonra Türkiye-Kafkasya İlişkileri ve Türkiye’nin Kafkasya Politikası
Konuşmacı: Prof. Dr. Enis Şahin
Tarih: 3 Ocak 2018
Saat: 20:00
Yer: Türk Ocağı Binası

Sosyal Medya

Gençlik Kolları
Cumartesi Sohbetleri

Konu: Türk Birliğine Giden Altın Yol: Dil Birliği
Konuşmacı: Metehan Kaygı
Tarih: 11.12.2018
Saat: 20.00
Yer: Türk Ocağı Binası

Eskişehir

Eskişehir Hava Durumu

Tavsiye Linkler

Gün Olur Asra Bedel Fatih Harbiye Türkçülüğün Tarihi Ömer Seyfettin Seçme Hikayeler
Türk Ocakları| Türk Ocakları Tarihçe| Türk Ocakları Kurucuları| Atatürk ve Türk Ocakları| Türk Ocakları Tüzüğü| Türk Ocaklarından Haberler
Copyright @ Eskişehir Türk Ocağı & Türk Ocakları Eskişehir Şubesi & Türk Ocakları Eskişehir Şubesi