Uşak Şubesinden Konferans:​Cumhuriyet​i Biz Böyle Kazandık -

Uşak Şubesinden Konferans:​Cumhuriyet​i Biz Böyle Kazandık  -

Türk Ocakları Uşak Şubesi tarafından düzenlenen “Dünü Unutma Yarına Hakkın Olsun” konulu konferansa konuk olarak katılan Doğu Cephesi Komutanı Kazım Karabekir’in kızı Timsal Karabekir babasının bilinmeyen yönlerini Uşaklılara anlattı.

Atatürk Kültür Merkezi’nde düzenlenen konferansa; Uşak Vali Yardımcısı Mesut Taner, Türk Ocağı Uşak Şubesi Başkanı Kemal Tunç ve yönetim kurulu üyeleri, MHP Uşak İl Başkanı Hüseyin Karabey, İlçe Başkanı Mustafa Raşit Yılancı, MHP Uşak Belediye Başkan aday adayları Alpay Özgür, Muhterem Erol, CHP Merkez İlçe başkanı Filiz Bilen, CHP Uşak Belediye Başkan aday adayları Dr. Dalyan Özdemir ve Dr. Bülent Yazgan ve yaklaşık 350 kişi katıldı.

Konferansa konuşmacı olarak katılan Kazım Karabekir’in kızı Timsal Karabekir: İstiklal Savaşı Kahramanlarından Kazım Karabekir’in kızı Timsal Karabekir, yakın tarih ile ilgili önemli bilgiler verdi. Tarihini bilmeyenin coğrafyasını başkaları çizer Babasının yaşamından kesitleri görüntüler eşliğinde sunan ve Türk ulusu olarak geçmişte yaşanan dramları hatırlatan Timsal Karabekir, başta gençler olmak üzere herkesin işi ne olursa olsun bir tarihçi kadar tarih bilgisi olması gerektiğini vurguladı. Bir de uyarı yapan Timsal Karabekir, “Tarihini bilmeyenin coğrafyasını başkaları çizer. Bugün de bizim coğrafyamızı hem içten hem dıştan çizmek isteyen başkaları var” ifadesini kullandı. Karabekir, “Kurtuluş savaşını yöneten, Mustafa Kemal Atatürk, İsmet İnönü, babam Kazım Karabekir Paşaların bizlerin bugün rahat ve huzur içerisinde yaşamımız için ilahi bir güç tarafından gönderildiklerine inanıyorum. Aşıklar şehir Uşak’ta sizlerle böyle bir söyleşi yapıyorsam, bu cumhuriyeti kuran ilahi kadroların bizlere armağanıdır. Babamın da içinde bulunduğu bu ilahi kadronun kurduğu cumhuriyeti biz hazır bulduk. Hiçbir şey yapmadık. Cumhuriyete sahip çıkmak her Türk evladının borcudur namusudur” dedi.

İstiklal Savaşı Kahramanlarından Kazım Karabekir’in kızı Timsal Karabekir“Ermenilerden özür dileyenler, asıl kendi ceddimizden özür dilemelidir”dedi.

“Babam Ermeni iddiaları hakkında devleti uyarmıştı” Babasının Doğu Cephesinde savaş verip başarıdan başarıya koşarken günlük tutarak tarihi gerçekleri kayıt altına aldığını söyleyen Karabekir, Sözde Ermeni Soykırımı ile ilgili babasının o dönem bir kitapçık hazırladığını ancak öneminin anlaşılmadığını şu sözlerle ifade etti:  “Kazım Karabekir anılarında diyor ki, ‘İstanbul’a gelir gelmez Harbiye Nazırı Abdullah Paşa’ya çıktım. Ben size Doğuda Ermeni mezalimini içeren bir takım vesikalar gönderdim. Niçin bastırmadınız. İlerde Ermeniler bunun tersiyle bizleri suçlayacaklar. O dönemde devletin bütçesi dahil kimsenin cebinde yeterli para yoktu bunları bastıracak kadar. Temin ettim ve bastırttım.’ Ne acıdır ki, Kazım Karabekir’in bu uyarıyı yapmasının üzerinden yüz yıl geçti ve biz hala bu çirkinliklerle uğraşmaktayız.”

“BENİM 6 BİN KARDEŞİM VAR”

Timsal Karabekir, babasının Sarıkamış’ta yetim kalmış 4 bin erkek ve 2 bin kız çocuğunu himayesine alarak eğitimlerini üstlendiği çocukların, babasının gayretiyle jimnastik, tiyatro, müzik öğrendiğini bunun yanı sıra cepheye asker kaputu ve potin dikerek ilaç hazırladıklarını ve birçoğunun sıhhiyeci olduğunu anlatan Karabekir, ”Babam, 1924 yılında Aydın’dan İclal Hanım’la evleniyor ve üç yıl sonra ikiz evlatları doğuyor. Bir an düşünüyor ‘Ben bu çocuklara ne isim koyacağım.’ Evde dayım diyor ki ‘Ne düşünüyorsun, paşa enişte. İşte hayat, işte emel.’ Böylelikle ikizlerin ismi konuluyor. Hiç yüzüme vurmadılar, eğer erkek olsaymışım ismim hazır, ‘İşte hayat, işte emel, vatan için sağlam temel’ oluyormuşum. Ama temel olmayıp da kız evladı olunca taşıması zor bir isim. ‘Karabekir’in timsali olsun’ demiş. Her güzel şey bir gün olup bitiyor, her doğan bir gün ölüyor.  Tarihi adeta yaşatan bu konferansın ardında timsal Karabekir Uşak’lılar tarafından saygı ile alkışlandı.

Konferansın sonunda Timsal Karabekir’in elini öpen Uşak Vali Yardımcısı Mesut Taner, Türk Ocakları Uşak Şubesi adına ona bir plaket verdi. Vali Yardımcısı Taner, “Türküm Doğruyum” diyerek andımız okudu. Konferans, dinleyicilerin ayağa kalkarak toplu halde 10. Yıl Marşı okumalarıyla son buldu.

 

Benzer İçerikler

Perşembe Sohbetleri

Konu: Salgın Tehlikesi Nedeniyle Sohbetlerimiz Ertelenmiştir
Konuşmacı: Bilahare duyurulacaktır
Tarih: 16 Mart 2020
Saat: 20:00
Yer: Sivrioğlu Konağı / Odunpazarı

Sosyal Medya

Gençlik Kolları
Cumartesi Sohbetleri

Konu: Ekim Ayında Başlayacaktır
Konuşmacı:
Tarih:
Saat:
Yer: Sivrioğlu Konağı

Eskişehir

Eskişehir Hava Durumu

Tavsiye Linkler

Türk Ocakları| Türk Ocakları Tarihçe| Türk Ocakları Kurucuları| Atatürk ve Türk Ocakları| Türk Ocakları Tüzüğü| Türk Ocaklarından Haberler
Copyright @ Eskişehir Türk Ocağı & Türk Ocakları Eskişehir Şubesi & Türk Ocakları Eskişehir Şubesi