Uzunköprü Şubesi Sohbeti: Sözsüz İletişim – Beden Dili

Uzunköprü Şubesi Sohbeti: Sözsüz İletişim – Beden Dili

Uzunköprü  Türk  Ocağı  Pazartesi  Konuşmalarına  bu  hafta  Gazi  Üniversitesi  mezunu  Türkçe  Öğretmeni  Aybala  PARTİ  konuk  oldu. Aybala  PARTİ  Sözsüz  İletişim- Beden  Dili konulu  konferansında  özetle  şunları  söyledi:

İletişim, bir kaynaktan (kişi, kişiler veya organizasyon), bir araçla (yazılı, sözlü, görsel veya beden dili ile), bilgi, haber, düşünce, durum, duygu veya kültürün bir başka insan veya insan topluluklarına aktarılmasıdır. İnsanlar anlaşılma isteği ile anlatma ihtiyacına başvururlar. İletişim diğer insanlarla her türlü sözlü ve sözsüz etkileşim kurmaktır.  En az iki insanı gerektiren dinamik bir süreçtir. İletişimde ilk dakika belirleyicidir. İnsanlar ilk dakikada birbirlerini etiketleme yoluyla bir iletişim başlatırlar. İletişimin olabilmesi için iki tarafın karşılıklı etkileşim halinde olması gerekir.  Ve salt bir bilgi alışverişi demek değildir. Amaç bilgi vermek değil, anlaşılmaktır. İletişim; sözlü ve sözsüz olarak ikiye ayrılır.

Sözsüz iletişim; konuşma olmadan diğer görsel kanalları kullanarak duygu, düşünce ve bilgi aktarımı yapmaktır. Yapılan araştırmalar iletişimde beden dilimizin yüzde altmış, ses tonumuzun yüzde otuz, kelimelerimizin ise sadece yüzde on etkili olduğunu gösteriyor. Sözsüz iletişimde; yüz ve beden, mekân kullanımı, bedensel temas ve kullanılan araçlar önemlidir.

Beden dilini oluşturan iki öğe vardır, jest ve mimik. Mimiklerimiz yüz hareketlerimizken jestlerimiz kollarımız, vücudumuz, başımız ve bedenimizin geri kalan kısmıdır. Kullandığımız beden dili ile karşı tarafa örtük mesajlar veririz. İletişimin sağlıklı olabilmesi için bu mesajları bilmek, doğru mesajları algılayabilmek ve bize gönderilen mesajları da yorumlayabilmek önemlidir.

Bu yazi 9 defa okundu.

 

Benzer İçerikler

Perşembe Sohbetleri

Konu: Nitelikli Teknik İnsan Nasıl Yetişir
Konuşmacı: Doç. Dr. Osman Nuri ÇELİK
Tarih: 18 Nisan 2019
Saat: 20:00
Yer: Türk Ocağı Binası

Sosyal Medya

Gençlik Kolları
Cumartesi Sohbetleri

Konu: Ekim Ayında Başlayacaktır
Konuşmacı:
Tarih:
Saat:
Yer: Sivrioğlu Konağı

Eskişehir

Eskişehir Hava Durumu

Tavsiye Linkler

Gün Olur Asra Bedel Fatih Harbiye Ömer Seyfettin Seçme Hikayeler
Türk Ocakları| Türk Ocakları Tarihçe| Türk Ocakları Kurucuları| Atatürk ve Türk Ocakları| Türk Ocakları Tüzüğü| Türk Ocaklarından Haberler
Copyright @ Eskişehir Türk Ocağı & Türk Ocakları Eskişehir Şubesi & Türk Ocakları Eskişehir Şubesi