Uzunköprü Türk Ocaği Konferans Haberi

Uzunköprü Türk Ocaği Konferans Haberi

TİMSAL KARABEKİR:TÜRK YILMAZ, TÜRK YIKILMAZ, DEDİ

Türk Ocakları Uzunköprü Şubesi'nin kültür etkinlikleri  kapsamında organize ettiği “Dünü Unutma ki, Yarına Hakkın Olsun’’ konulu konferans, 01 Nisan 2013 tarihinde Kız Meslek Lisesi Konferans Salonunda  gerçekleştirildi. Ulusal Kurtuluş Savaşı’nın büyük komutanlarından Kazım Karabekir Paşa’nın kızı Timsal Karabekir Yıldıran’ın konuşmacı olarak katıldığı konferansa; Kaymakam Uğur Kolsuz, daire amirleri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, vatandaşlar ve çok sayıda öğrenci katıldı.

Kazım Karabekir Paşa Vakfı kurucularından Timsal Karabekir Yıldıran, Kazım Karabekir Paşa’nın arşivinden fotoğraflar ile gerçekleştirdiği sunumunda; Kurtuluş Savaşı yıllarında bir çok zorluğun yaşandığını, Ermenilerin değil, Türklerin kendi öz vatanında soykırım ve esaret yaşadığını dile getirdi.

Yıldıran; Çanakkale Savaşı ile ilgili anektodlardan bahsederken, 57.Alay’ın tamamen şehit edildiğini, o esnada Seyid Onbaşı’nın boyuna,kilosuna bakmadan 276 kiloluk  top mermisini sırtlayarak, adeta bir dev kesildiğini, Koca Seyid’in gücüyle bir İngiliz  zırhlısının batırıldığını ve Çanakkale Savaşı’nın kazanılmasında büyük bir rol oynadığını ifade etti.

Timsal Karabekir Yıldıran, Kazım Karabekir Paşa’nın  40 yıl süren Rus çizmesi altında inleyen Doğu Vilayetlerimizi Ruslardan nasıl kurtardığını, İran Tebriz’den dönerken hafif Japon toplarını gemiye yükleyerek Trabzon’a bıraktığını anlatarak, milli mücadele fikrinin doğup Anadolu’da bir silahlanma hareketinin nasıl başladığını ifade etti.

Milli mücadele döneminin zorluklarına da değinen Yıldıran, Anadolu’ya çıkan beş inanmış yürek; Mustafa Kemal Atatürk, Ali Fuat Cebesoy, Kazım Karabekir Paşa, Refet Bele ve Rauf Orbay’ın  Amasya Genelgesi’ni imzaladıklarını, bunu duyan İngilizlerin; Mustafa Kemal’in tutuklanmasını istediğini dile getirdi.
Padişah'ın görevinden azlettiği ve tutuklanmasını istediği  Mustafa Kemal'i Erzurum'da esas duruşta selamlayarak karşılayan, tutuklama bir kenara "15. Kolordu ve Kazım Karabekir emrinizdedir paşam."diyerek sarılıp öpen babam Milli Mücadele'nin güçlü bir dayanağı olmuştur, dedi.

“YANLIŞ BİLGİ FELAKET KAYNAĞIDIR”

Kazım Karabekir’in geçmiş olayları değerlendirirken belirttiği, “Yanlış bilgi felaket kaynağıdır.’’ sözüne vurgu yapan Yıldıran; geçmişte, nice değerli insanların yitip gittiğini, geri dönüşü olmayan kararlar verilmeden önce araştırılıp soruşturulması gerektiğini ifade etti.

Toplantının sonunda; Kazım Karabekir Paşa’nın 1919 yılında yetim öğrencilerine öğrettiği Vatan Marşı ve Türk Yılmaz Marşı taş plaktan dinletildi ve Timsal Karabekir'in koro şefliğinde tüm salon tarafından birlikte söylenerek, misafirlere duygulu anlar yaşatıldı.

Kazım Karabekir Paşa’nın kızı Timsal Karabekir Yıldıran’ın sunumunun ardından gerçekleşen soru-cevap bölümünden sonra ilçe Kaymakamı Uğur Kolsuz katılımlarından dolayı konuğa çiçek takdim etti. UTSO başkanı İbrahim Akalın çerçevelenmiş "Uzunköprü" tablosu,  Ticaret Borsası Başkanı Rahmi Eren'de derneğin plaketini takdim ettiler.

Gece Uzunköprü'de konaklayan Timsal  Karabekir Yıldıran'a eski Türk Ocağı binası olan Halk Kütüphanesi, Demokrasi Anıtı, tarihi Taş köprümüz, İstasyon Gar Binamız gezdirildi.

Benzer İçerikler

Perşembe Sohbetleri

Konu: Nitelikli Teknik İnsan Nasıl Yetişir
Konuşmacı: Doç. Dr. Osman Nuri ÇELİK
Tarih: 18 Nisan 2019
Saat: 20:00
Yer: Türk Ocağı Binası

Sosyal Medya

Gençlik Kolları
Cumartesi Sohbetleri

Konu: Ekim Ayında Başlayacaktır
Konuşmacı:
Tarih:
Saat:
Yer: Sivrioğlu Konağı

Eskişehir

Eskişehir Hava Durumu

Tavsiye Linkler

Gün Olur Asra Bedel Fatih Harbiye Ömer Seyfettin Seçme Hikayeler
Türk Ocakları| Türk Ocakları Tarihçe| Türk Ocakları Kurucuları| Atatürk ve Türk Ocakları| Türk Ocakları Tüzüğü| Türk Ocaklarından Haberler
Copyright @ Eskişehir Türk Ocağı & Türk Ocakları Eskişehir Şubesi & Türk Ocakları Eskişehir Şubesi