Yunus'un Sevgisi Ukraynacaya Tercüme Edilecek

Yunus'un Sevgisi Ukraynacaya Tercüme Edilecek Vali Dr. Kadir Koçdemir, 2013 Eskişehir Türk Dünyası çalışmaları kapsamında hazırladıkları ‘Türk Kültürü Mirası’ projesini Kırım Özerk Cumhuriyeti’nde de hayata geçirmek istediklerini söyledi. Koçdemir, bu bağlamda, Kırım Türklerinin önemli şahsiyetlerinin eserlerini Türkiye’de, hoşgörü ve sevgi mimarı Yunus Emre’nin eserlerini de Tatarca ve Ukraynacaya çevirterek Kırım’da yayınlatmak istediklerini kaydetti.

Vali Koçdemir, Eskişehir Milletvekilleri Ülker Can, Kazım Kurt ve Türkiye’nin Odesa Başkonsolosu Hüseyin Ergani ile 2013 Eskişehir Kültür Başkentliği Projesi kapsamında Kırım Tatar Meclisi Başkanı Mustafa Abdülcemil Kırımlıoğlu’nu ziyaret etti.

2013 Eskişehir Türk Dünyası Kültür Başkenti Ajansı Yönetim Kurulu Başkanı Vali Koçdemir, Türkiye devletinin Kırım Türklerine bu zamana kadar hep sahip çıktığını ve bundan sonrada en güzel şekilde sahip çıkacağını kaydetti.

Eskişehir’de çok sayıda Kırım Tatar Türkü’nün yaşadığını dile getiren Koçdemir, “Bu yıl 2013 Kültür Başkentliği kapsamında Eskişehir’de Kırım günleri düzenleyeceğiz. Türk dünyası ile iyi ilişkileri vardır. Türk Dünyasının her kesiminden Eskişehir’de insan mevcut. Kırım Tatarları da bunlardan. Eskişehir’de 130 bin Kırım Tatar’ı yaşamaktadır. Türkiye’de Eskişehir Kırım Tatarlarının başkenti olarak tanınır.2013 Kültür Başkenti projesi ile daha da artacaktır.” diye konuştu.

Kırım Türklerine yayın ve yayım işlerinde destekçi olmak istediklerini ifade eden Koçdemir, hazırladıkları ‘Türk kültürü mirası’ projesi kapsamında, Kırım Türklerinin önemli şahsiyetlerinin eserlerini Türkiye’de, hoşgörü ve sevgi mimarı Yunus Emre’nin eserlerini de Tatarca ve Ukraynacaya çevirterek Kırım’da yayınlatmak istediklerini vurguladı. Koçdemir, şöyle dedi: “ Bu bağlamda Kırım Tatarlarının önemli şahsiyetlerini ülkemizde tanıtımı, kitaplarını yayımlamak istiyoruz. Özellikle genç ve çocuklara yönelik güzel eserlerin, çizgi filmlerin ve animasyonların ülkemizde yayınlanmasını ve yayımlamasını sağlamak istiyoruz. Bizde büyük düşünür ve mutasavvıf Yunus Emre’nin eserlerini Tatarca’ya ve Ukraynacaya çevirerek Kırım’da yayılmasını istiyoruz. Bu konuda bizlerin projeleri var. Bu projemizi Kırım içinde gerçekleştirelim. Bunun alt yapı çalışmalarını yaptık. Biz hazırız.”

Biz Hazırız

Misafirlerini Kırım Tatar Meclis’inde ağırlayan Başkan Kırımlıoğlu, ziyaretten dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Türk devletinin kendilerine verdiği desteğin çok önemli olduğunu belirten Başkan Kırımlıoğlu, “ Biz sizlerle çalışmaya razıyız. Bahsettiğiniz proje çok güzel. Kırım’ın geleceği ve gençleri adına büyük bir iş olacaktır. Buna memnuniyetle destek vereceğiz.” dedi.

Kırımlıoğlu, proje kapsamında, yayın ve yayımlanmasını istedikleri eserleri kendilerine bildireceklerini ifade etti. Ziyaretin sonunda Koçdemir, Kırımlıoğlu’na üzerinde Eskişehir yazan ve 2013 Türk Dünyası Kültür Başkenti ambleminin yer aldığı bir plaket takdim etti. Heyet, daha sonra birlikte hatıra fotoğrafı çektirdi.

Benzer İçerikler

Perşembe Sohbetleri

Konu: Nitelikli Teknik İnsan Nasıl Yetişir
Konuşmacı: Doç. Dr. Osman Nuri ÇELİK
Tarih: 18 Nisan 2019
Saat: 20:00
Yer: Türk Ocağı Binası

Sosyal Medya

Gençlik Kolları
Cumartesi Sohbetleri

Konu: Ekim Ayında Başlayacaktır
Konuşmacı:
Tarih:
Saat:
Yer: Sivrioğlu Konağı

Eskişehir

Eskişehir Hava Durumu

Tavsiye Linkler

Gün Olur Asra Bedel Fatih Harbiye Ömer Seyfettin Seçme Hikayeler
Türk Ocakları| Türk Ocakları Tarihçe| Türk Ocakları Kurucuları| Atatürk ve Türk Ocakları| Türk Ocakları Tüzüğü| Türk Ocaklarından Haberler
Copyright @ Eskişehir Türk Ocağı & Türk Ocakları Eskişehir Şubesi & Türk Ocakları Eskişehir Şubesi