Zonguldak Şubesi: Kırım’ın İşgali ile İlgili Basın Açıklaması

Son günlerde Ukrayna’da yaşanan iç çatışmalarla ilgili gelişmeleri endişeyle takip etmekteyiz. Ukrayna’ya bağlı Kırım’da yaşayan soydaşlarımız bu gelişmeler içerisinde zor günler geçirmektedir.

Rusya’nın istikrarsızlaştırma politikaları, Batı Dünyası’nın verdiği destek sözlerini her zaman olduğu gibi yerine getirmemesi sonucu Ukrayna bölünmeyle karşı karşıya kalmıştır.

İki bin yıllık Türk Yurdu olan Kırım, bugün Rus Ordusu tarafından işgal edilmiştir. Dün Karabağ Hocalı’da yaşananlar, şimdi de Kırım’da tekrarlanmaktadır. Türk toprakları üzerinde Türksüzleştirme politikaları dünyanın  gözü önünde haince ve sinsice devam etmektedir.

Kırım Türkleri, Ukrayna’nın kesinlikle bölünmemesini ve Kırım’ın Ukrayna’ya bağlı kalmasını istemektedirler. Ancak gelen haberler hiçte iç açıcı değil. Kırım Özerk Cumhuriyeti Parlamento binasına Rus bayrağı çekilmiş ve Başkent Akmescit’te Rus askerleri dolaşmaktadır.

Kırım’da yaşanan bu başı bozukluk ve kaos ortamında  soydaşlarımız zor günler geçirmektedir. Başta Türkiye olmak üzere Türk dünyası mutlaka uluslararası hukuku harekete geçirecek adımları atmalıdır. Kırım Türkleri’nin sıkıntısına, derdine çare olacak olan ve sahiplenecek olan Türkiye’dir. Bu dram ve gözyaşı daha büyümeden mutlaka uluslararası platform harekete geçirilmelidir.

“Ben Türk’üm” diyen herkesin bu yaşananlar karşısında yüreği Kırım Türkleri için atmalıdır. Devlet adamlarımızın, siyasetçilerimizin, Sivil Toplum Kuruluşlarının ve Basınımızın Kırım Tatar Meclisi’nin sesini dünyaya duyurmada gerekli adımları atacaklarını ümit etmekte ve beklemekteyiz.


Erol ŞEREF
Türk Ocağı Başkanı

Bu yazi 12 defa okundu.

 

Benzer İçerikler

Perşembe Sohbetleri

Konu: Şiirin diliyle Türk Kültür Dünyası
Konuşmacı: Şairler Derneği Başkanı İbrahim Sağır - Şair Mehmet Ali Kalkan
Tarih: 6 Aralık 2018
Saat: 20:00
Yer: Türk Ocağı Binası

Sosyal Medya

Gençlik Kolları
Cumartesi Sohbetleri

Konu: "Pir-i Türkistan Hoca Ahmed Yesevî"
Konuşmacı: Ayşegül Gülsen
Tarih: 04.12.2018
Saat: 20.00
Yer: Türk Ocağı Binası

Eskişehir

Eskişehir Hava Durumu

Tavsiye Linkler

Gün Olur Asra Bedel Fatih Harbiye Türkçülüğün Tarihi Ömer Seyfettin Seçme Hikayeler
Türk Ocakları| Türk Ocakları Tarihçe| Türk Ocakları Kurucuları| Atatürk ve Türk Ocakları| Türk Ocakları Tüzüğü| Türk Ocaklarından Haberler
Copyright @ Eskişehir Türk Ocağı & Türk Ocakları Eskişehir Şubesi & Türk Ocakları Eskişehir Şubesi