Zonguldak Türk Ocağı 14. Olağan Kongresini Yaptı

Zonguldak Türk Ocağı 14. Olağan Kongresini Yaptı

Zonguldak Türk Ocağı 15 Aralık 2013 Pazar günü GMİS salonunda 14. Olağan Kongresini gerçekleştirdi. Kongreye Zonguldak Belediye Başkanı, Baro Başkanı,CHP,MHP,SP ve BBP İl ve İlçe Başkanları, MHP Zonguldak Belediye Başkan adayı, Muhtarlar, Türkiye Kamu-Sen İl Başkanı ve Şube Başkanları, Esnaf Odaları Başkanları, Ülkü-Tek Şube Başkanı, Ülkü Ocakları İl Başkanı, Sivil Toplum Kuruluşlarının Başkanları, Türk Ocağı Üyeleri ve çok sayıda davetli katıldı.

Kongreyi yönetmek üzere Divan Başkanlığına Av. Celal Yetimoğlu, üyeliklere ise Av. Necati Yörükoğlu ve Mad. Müh. Saruhan Çınar seçildiler.
Kongrenin açılış konuşmasını yapan Türk Ocağı Başkanı Erol Şeref özetle şunları söyledi; “Türk Ocakları, 1912 yılındaki kuruluşundan itibaren Türk İrfanına ve Türk Kültürüne verdiği hizmetle bir milli mektep hüviyeti kazanmıştır. Türk Milliyetçileri bu çatı altında parti siyasetini dışarıda bırakarak tarihten aldıkları milli şuur ve ilhamla dün olduğu gibi bugün de Türk Milletine hizmet etmeye devam etmektedirler. Son yıllarda ülkemizde ve bölgemizde yaşananlar bizleri gelecekle ilgili ciddi endişelere sevk etmektedir. Küresel güçler, dünün sevr projesinin bir benzerini bugün ülkemizde ve çevremizde uygulamakta, akan kan ve gözyaşına aldırış etmemektedirler.Dünya ise bu insanlık dramına sessiz kalmaktadır.Bu küresel güçlerin, İslam dünyası içinde köpürttüğü fitne tohumları önce Irak’ta başlatıldı, sonra yaygınlaştılarak Suriye ve Mısır’ı etkisi altına aldı.BOP’nin uygulanmasıyla onbinlerce Müslüman hayatını kaybetti, milyona yakını ise mülteci durumuna düştü.Türkiye mutlaka tarihinin ve coğrafyasının imkanlarını kullanarak Türk dünyası ve İslam alemi ile kardeşlik ilişkilerini ön planda tutan dengeli bir politika geliştirip, uygulamalıdır.Ancak üzülerek şahit oluyoruz ki devletimizi yönetme mevkiinde ve sorumluluğunda olanlar bu ihanet kokan düşünce ve oyunlara hizmet etme yönünde adımlar atmaktadır.Her fırsatta Türkiye’nin bir mozaik olduğunu söyleyip, Türklüğü bir etnik grup olarak ifade edip, otuzaltı etnik grubun varlığında ısrar etmektedirler.Türklüğü ve Milliyetçiliği ayakları altına aldıklarından bahsetmektedirler.Bu düşünce ve söylemler, ülkemizin geleceğini dinamitlemektedir.Türklüğün, kucaklayıcı ve kuşatıcı bir medeniyet kimliği olduğu, binlerce yıllık gerçeğin adı olduğu ve demokrat olduğu ne hikmetse hep göz ardı edilir.Bizlere düşen görev, Cumhuriyetimizin ilelebet payidar kalması için, vatanımızın Türk olarak varlığını sürdürmesi için, ecdadımızdan aldığımız güç ve kudretle bu kutsal emanetleri korumaya ve savunmaya devam  etmeliyiz.Tonyukuk’un “Ey koca ve yüce Türk, devşirmeler seni devşirmeden,sen aklını devşir.” seslenişi bize rehber olmalıdır.Ne Mutlu Türk’üm Diyene!”

Protokol konuşmalarında;
Baro Başkanı Av. İbrahim Kerem Ertem özetle şunları söyledi; “Türk Ocağı kongresinde sizlerle beraber olmaktan büyük mutluluk duydum. Türkler dünya sahnesine çıktığından bugüne kadar, gittikleri ve yaşadıkları her yerde karşılaştıkları, muhatap oldukları ve beraber oldukları insanlara değer vermişlerdir.Türkler, kimsenin dini ile, dili ile işiyle, yaşantısı ile uğraşmamış ve karışmamıştır.Bilakis herkesin günlük hayatını rahat yaşaması, dilini rahat konuşması, inançlarında rahat olmasının teminatı olmuşlardır.Atalarımızın ayak izlerinin olduğu yerlerde yaşayan insanlar kültürlerini, dillerini ve inançlarını bizlerden daha iyi yaşamışlardır.O halde bunlara sahip çıkmak demokrasinin temel taşı ise tarih sahnesinde en büyük demokrat Türk Milletidir. Kongremiz hayırlı olsun.”

Zonguldak Belediye Başkanı Muharrem Akdemir yaptığı konuşmada özetle şunları söyledi; “Dünya insanlığı içinde Türklük çok önemlidir. Atatürk çok önemlidir. Zira Atatürk Misak-ı Milli sınırları içinde hiçbir etnik grubu ayırmadan, dışlamadan, ötekileştirmeden hepsine birden Türk Milleti demiştir.Hiç kimsenin bir karış toprağında gözümüz olamamıştır.Her zaman söylüyorum ki; Atatürk’ün büyüklüğü O’nun “Yurtta Sulh, Cihanda Sulh” sözünde saklıdır.Biz Türk Milleti olarak bu sözün ışığında el ele yaşamayı, birlik beraberlik içinde olmayı öğrendik.Biz Türkler zaten yüzyıllardır, bütün etnik gruplarla bir ve barışık olmayı dünyaya göstermiş bir milletiz.Bu düşüncelere Türk Ocağı Kongresinin Zonguldak’ımıza ve Milletimize hayırlı olsun.”
Zonguldak Türk Ocağı’nın 14. Olağan Kongresi sonunda yapılan seçimde Yönetim ve Denetim Kurulları ile Kurultay delegeliklerine ve Haysiyet Heyetine aşağıdaki isimler seçildiler.

YÖNETİM KURULU
Erol ŞEREF                                         Başkan
Dursun KIZILKAYA                         Başkan Yardımcısı
Hasan YILDIRIM                             Sekreter
Aydın ÇEVİK                                     Muhasip
Kemal MEMİŞ                                   Üye
Bilgison YILMAZ                              Üye
Av.Aykut BORAN                             Üye

DENETLEME KURULU
Ramazan YILDIZ                             Başkan
Ergün GEDİK                                      Raportör
Hitit GÜLEÇ                                       Üye

KURULTAY DELEGELERİ
Erol ŞEREF
Turgut GÜL
Temel ÇAKIR

HARS HEYETİ
Av.Celal YETİMOĞLU                    Başkan
Av.Necati YÖRÜKOĞLU Başkan Yardımcısı
Cemil BAHADIR                               Raportör
Ergün ORAL                                       Üye
Dr.Mehmet Ali ZORLU                     Üye
Özcan GEDİKLİ                                Üye
Saruhan ÇINAR                                 Üye
Şakir  ALİ YAZICIOĞLU                  Üye
Av.Ali AYGÜN                                   Üye

Bu yazi 36 defa okundu.

 

Benzer İçerikler

Perşembe Sohbetleri

Konu: Nitelikli Teknik İnsan Nasıl Yetişir
Konuşmacı: Doç. Dr. Osman Nuri ÇELİK
Tarih: 18 Nisan 2019
Saat: 20:00
Yer: Türk Ocağı Binası

Sosyal Medya

Gençlik Kolları
Cumartesi Sohbetleri

Konu: Ekim Ayında Başlayacaktır
Konuşmacı:
Tarih:
Saat:
Yer: Sivrioğlu Konağı

Eskişehir

Eskişehir Hava Durumu

Tavsiye Linkler

Gün Olur Asra Bedel Fatih Harbiye Ömer Seyfettin Seçme Hikayeler
Türk Ocakları| Türk Ocakları Tarihçe| Türk Ocakları Kurucuları| Atatürk ve Türk Ocakları| Türk Ocakları Tüzüğü| Türk Ocaklarından Haberler
Copyright @ Eskişehir Türk Ocağı & Türk Ocakları Eskişehir Şubesi & Türk Ocakları Eskişehir Şubesi