Zonguldak Türk Ocağı Başkanı Erol ŞEREF ten 10 Kasım açıklaması​

ATATÜRK’Ü ANARKEN

Bugün 10 Kasım 2013 Pazar…

Cumhuriyetimizin kurucusu, Milli önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün aramızdan ayrılışının 75. yıldönümü.

Mustafa Kemal, Türk Milletine Allah’ın bir lütfudur. Mustafa Kemal, Mucizevî bir yolculuğun adıdır. İstiklal savaşının zaferinden sonra kurulan Cumhuriyete Osmanlı’dan işgal altında bir vatan, borçlu bir ülke, yoksulluk ve bitkinlik içinde çırpınan bir millet miras olarak kalmıştır. İşte Türkiye Cumhuriyetinin 1923 yılındaki durumu böyle idi.

Ülkenin Karayolu yok denecek kadar az, Denizciliği içler acısı, Köylüsü topraksız, telefonu, makinesi, radyosu, sineması yok, salgın hastalıklar her yeri sarmış, sanayi ürünleri dışarıdan alınıyor, elektriği yalnızca birkaç şehirde var, yabancı okulların çokluğuna rağmen Türk okul sayısı oldukça az, medreseler askerden kaçma yeri olmuş, hurafeler din yerine konmuş, okuma oranı oldukça düşük, kadınları ikinci sınıf görülmüş, devşirme ve dönmeler devlet yönetiminde ancak Türkler ihmal edilmiş ve toplumda biat kültürü hâkim kılınmış, Müslüman Türk halkı alt tabaka olarak görünen bir manzara ülkeye hâkim kılınmıştı.

İşte Mustafa Kemal Atatürk bu korkunç tabloyu çok kısa bir sürede tersine çevirebilmiştir. Bu yokluk, yoksulluk ve geri kalmışlık içinden 15 sene gibi bir sürede çok kısıtlı bir bütçeye rağmen ve yabancılardan da fazla borç almadan kalkınma hamlesini sağlamıştır. Bu arada irili ufaklı çatışmalar ve isyanlara rağmen fabrikalarını, demir yollarını, bankalarını kurarak sanayileşmede önemli adımlar atılmıştır. Sosyal ve ekonomik hayatta da geri kalmış ve dışa bağımlı bir toplumdan ileri ve medeni bir millet meydana getirme mucizesi gerçekleşmiştir.

Atatürk’ün bu mucizesinde, Bilge Kağan’ın tarihin derinliklerinden gelen ‘’  Ey Türk milleti; Üstte gök çökmedikçe, altta yer delinmedikçe senin ilini ve töreni kim bozabilir. Titre ve kendine dön ‘’ ilahi vasiyeti önemli bir yer tutmuştur. Bugün O’nun adına ve miras bıraktığı eserlere tahammül edemeyenlerin cirit attığı ülkemizde aramızdan ayrılışının 75. yılında hüznümüz büyüktür.

Ne Mutlu Türk’üm Diyene diyerek, Mustafa Kemal Atatürk’ü her zaman minnet, şükran, sevgi, saygı, rahmet ve özlemle anıyoruz. Ruhu Şad, mekânı Cennet olsun.

Erol ŞEREF
Türk Ocakları Zonguldak Şube Başkanı

 

Benzer İçerikler

Perşembe Sohbetleri

Konu: Salgın Tehlikesi Nedeniyle Sohbetlerimiz Ertelenmiştir
Konuşmacı: Bilahare duyurulacaktır
Tarih: 16 Mart 2020
Saat: 20:00
Yer: Sivrioğlu Konağı / Odunpazarı

Sosyal Medya

Gençlik Kolları
Cumartesi Sohbetleri

Konu: Ekim Ayında Başlayacaktır
Konuşmacı:
Tarih:
Saat:
Yer: Sivrioğlu Konağı

Eskişehir

Eskişehir Hava Durumu

Tavsiye Linkler

Türk Ocakları| Türk Ocakları Tarihçe| Türk Ocakları Kurucuları| Atatürk ve Türk Ocakları| Türk Ocakları Tüzüğü| Türk Ocaklarından Haberler
Copyright @ Eskişehir Türk Ocağı & Türk Ocakları Eskişehir Şubesi & Türk Ocakları Eskişehir Şubesi