HUKUKÇU GENÇLERE TÜRKLÜK DERSİ

Uludağ Üniversitesi Hukuk Topluluğu’nun “Ahmed Cevdet Paşa Kişisel Gelişim Mektebi” ikinci dersine, Bursa Türk Ocağı Başkanı Prof. Dr. Sayın Selçuk Kırlı konuk oldu.

Sayın Kırlı sunumunun başında, merhum Servet Somuncuoğlu’nun anısına “İzler” adında bir sunum hazırladığını ve bunu gençlere anlatacak olmaktan duyduğu memnuniyetini dile getirdi.

Sunumunu, yabancı kaynaklardan edindiği bilgilerle hazırladığına dikkat çekerek, Türklerin varlığını belgelerle doğrulayarak M.Ö. 14.000’lere kadar uzanan köklü geçmişini gözler önüne serdi. Sunumunda Ankara Güdül’deki taş üstü resimleri ile Moğolistan Angara bölgesi taş üstü resimlerinin arasındaki benzerliklere değinerek her ikisinde de Yenisey alfabesinin kullanılmış olduğunu ve Türklerin Anadolu’ya 1071’den çok daha önce yerleşmiş olduğunun ispatını yaptı.

Orhun Abideleri ve değişik kurganlardaki ibareler, geyik ve keçi motifleri, tamgalar ve simgeler üzerinden Türklerin çok geniş bir coğrafyada çok büyük medeniyetler inşa ettiğini anlattı.

Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin anayasasında ve devletin kuruluş felsefesinde Türk kimliğinin geçmesini devleti kuran topluluğun Türk olmasına dayandırdı.

Sayın Kırlı Türklerin M.Ö. 14.000’lerden bile daha önce var olduğunu ve yılın 2014 olduğunu hatırlatarak, Türk isminin bu zamana kadar silinmediğini ve bundan sonrada silinemeyeceğini vurgulayarak, bunun da en büyük teminatının Türk gençliği olduğunun altını çizdi ve hukukçulardan anayasadaki Türk ismini ilelebet korumaları için söz isteyerek sunumunu sonlandırdı.

Uludağ Hukuk Topluluğu

internet adresi: http:www.bursaturkocagi.org.tr/25.03.2014.htm