Atatürk ve Türk Ocakları

Atatürk’ün Türk Ocaklari Hakkinda Söyledigi Bazi Sözler

20 mart 1923 günü Atatürk ün Konya Türk ocaklarini ziyareti sirasinda söyledikleri;

Konya, çesitli Türk devletleri yasamis, öz Türk vatanidir. Konya asirlardan beri tüten bir nurun ocagidir. Türk kültürünün esasli kaynaklarindan biridir. Konya Türk Ocagi, Konya Türklügünün hakiki bir timsali olmalidir. Bu ocaktan milletin duygusunu, ülküsünü daima isitacak, nurlandiracak, parlak alevler gökyüzüne yükselmelidir, çok yükselmelidir. O kadar ki bu alev, vatanin bütün ufuklarinda aydinliklar vücuda getirebilsin. Konya’nin genç dimaglari atilgan, cesur, sebatkar çocuklari! Ocagimiza sahip olunuz. Bütün engeller, Ocagimizin atesi karsisinda derhal yanip kara duman olmaga mahkumdur. (Mehmet Önder, Atatürk’le adim adim Türkiye sy.232)

“Sanatkar ve çesitli kültür alanlarinda vatandaslari yetistirmek için öncülük etmelidir.” (Mehmet Önder, Atatürk’le adim adim Türkiye sy 233)

Sebinkarahisar Türk Ocagi defterine 11 Ekim 1924 yilinda Atatürk tarafindan yazilan yazi;

Türk Ocagi, Türk’ün has ocagi, varlik ve birlik ocagi,yüksek alevlerle tütsün, muhitine nurlar saçsin; yasasin ve yasatsin.Türk Ocagi, Türklük günesinin ocagidir. Asirlarca bunu söndürmek için çalistilar. Bu ocak hepimizi aydinlatti. (1923 Kemal Atatürk )