– Türk Ocakları Erzurum Şube Başkanı Avukat Nizam Işık, 3 Mayıs Türkçüler Günü Münasebetiyle yaptığı açıklamada, “3 Mayısta sadece milletini, memleketini sevdikleri için haksızca yargılanan, işkencelere maruz kalan, adları efsaneleşmiş Türk Milliyetçilerini rahmet ve minnetle yad ediyoruz” dedi.

Işık konuya ilişkin olarak yaptığı yazılı açıklamada şu ifadelere yer verdi; “3 Mayıs 1944, devlet içinde kadrolaşan sosyalist maskeli komünistlere karşı milliyetçi gençler tarafından devlet ve milletin uyarıldığı, günün büyük milliyetçilerinin yargılanıyor oluşuna bir tepkinin gösterildiği, aynı zamanda başta büyük Türkçü Hüseyin Nihal Atsız ve dava arkadaşlarına derin saygının ifade edildiği gündür.

Bugün Türkçüler Günü olarak anılan 3 Mayıs ilk defa 1945’te örtüsü dahi olmayan bir masa etrafında toplanan başta Atsız ve birkaç arkadaşı tarafından hatırlanan bir gün olmuştur.

3 Mayıs bir bakıma tek partinin baskıcı ve adaletsiz yönetimine karşı, çoğunluğu üniversite öğrencisi olan birkaç bin gencin başlattığı bir milli uyanış hareketidir.

3 Mayıs gittikçe Atatürk döneminin milli politikalarından uzaklaşan hükumete karşı bir başkaldırıdır. 3 Mayısta Ankara’da yapılan bu gösteriler tehlikeyi gördükleri halde ses çıkarmayanlara cesaret ve ümit vermiş, tek partili idare devrinde dahi Millet Meclisi’nde de uyandırılan heyecanla Türkiye’yi bir içten vurulma tehlikesinden kurtarmıştır.

3 Mayıslar bundan sonra da milliyetçi gençler tarafından milli meselelere karşı duyarlılığın ortaya konduğu, millet sevgisinin yaşandığı ve yaşatıldığı günler olarak anılacaktır. 3 Mayısta sadece milletini, memleketini sevdikleri için haksızca yargılanan, işkencelere maruz kalan, adları efsaneleşmiş Türk Milliyetçilerini rahmet ve minnetle yad ediyoruz.”