Ramazan ayı vesilesiyle Türk Ocaklılar bayramlaşmak için Türk Ocakları Genel Merkezi’nde buluştu. Saat 14’te başlayan bayramlaşma programı akşam saatlerine kadar devam etti. Programda bir konuşma yapan Genel Başkan Prof. Dr. Mehmet Öz gündeme dair önemli mesajlar verdi.

“Adı Türk Olan Müslümanlar Bazılarının İlgisini Nedense Çekmiyor”

Bayramlaşma ve yapılan sohbetlerin ardından sözü alan Türk Ocakları Genel Başkanı Prof. Dr. Mehmet Öz konuşmasına Türk Ocaklıların ve bütün Türk-İslam aleminin Ramazan Bayramını kutlayarak başladı. Ardından gündeme dair meselelere değindi. Bu bayram süresinde dünyanın pek çok yerinde Müslümanların zulme maruz kaldığından bahseden Öz, özellikle Irak ve Suriye’de iç savaş ve IŞİD saldırıları karşısında mağdur olan Türkmenlerin büyük sıkıntılar yaşadığını ifade etti. Türkmenlere yönelik göstermelik bazı yardımlar yapıldığını söyleyen Öz, Türk Ocakları olarak Irak ve Suriye Türkmenlerine yönelik bir yardım kampanyası başlattıklarını ifade etti. Ayrıca bütün şubelerinin Ülkü Ocakları tarafından başlatılan ayni yardım kampanyasına da destek verdiğini belirtti. Dünyanın her tarafında Müslümanların zulüm gördüğünü hepsinin Türk milletinin kardeşi olduğunu söyleyen Öz şöyle devam etti: “Ama adı Türk olan Müslümanlar nedense bazı kesimlerin dikkatini çekmiyor, biz onun bir anlamda pozitif ayrımcılık yapmak zorunda kalarak bu mütevazı kampanyayı başlattık.” Kampanyalarının Ortadoğu’da her şey düzelene kadar devam edeceğini belirten Öz Kurban bayramı için de bölgede bir Kurban kampanyası başlatmanın çalışmalarını sürdürdüklerini belirtti.

“Ortadoğu’da İsrail’in de desteklediği Bir Büyük Kürdistan Kurma Çabası Var”

Türk Ocakları Genel Başkanı Prof. Dr. Mehmet Öz, Ortadoğu’da yaşanan çatışmaları ve zulümlere dikkat çekerek bunun bugüne mahsus bir durum olmadığını I. Dünya Savaşı’nın ardından Batılıların Ortadoğu’da kurmak istedikleri düzenin bir parçası olduğunu ifade etti. Suriye ve Irak’taki gelişmelerin var olan sınırlar üzerinde bir değişiklik projesini olduğunu ifade eden Öz, “bu projenin bir parçası da birleşik büyük Kürdistan inşası projesidir. Hiç kimse gözünü başka bir tarafa kaçırmamalıdır. Milleti saf yerine koymamalıdır. Bu projeyi İsrail’in de desteklediği herkes tarafından bilinmektedir” dedi. Ortadoğu’da yaşananların ülkemizin geleceğini yakından ilgilendirdiğini ifade eden Öz, Türk Ocakları’nın ve bütün Türk milliyetçilerinin bu sürece bir şekilde dahil olması gerektiğini belirtti.

“Düne Kadar Beraber Olan Bazı Grupların Arasındaki Çatışmalar Ülkemize Büyük Zararlar Veriyor”

Yakın coğrafyamızdaki meselelerle birlikte iç meselelerimizin de ülkemizin geleceğini çok ciddi bir biçimde etkilediğini belirten Genel Başkan Öz, 17-25 Aralık süreciyle başlayan meselenin ülkemize büyük zararlar verdiğini belirtti. “Düne kadar beraber olan bazı grupların arasındaki çatışmalar ülkemize büyük zararlar veriyor” diyen Öz,bu süreçte bazı mahfillerden Türk Ocakları’na da gerek sözlü gerek sosyal medya aracılığıyla bazı telkinler geldiğini IŞİD, PKK, Türkmenler, Hukuk devleti gibi meselelerin hatırlatıldığını söyleyerek şöyle devam etti: “Biz bu meseleleri en başından beri söylüyoruz, çözüm süreci başladığından beri söylüyoruz, PKK/PYD meselesini de söylüyoruz, Suriye’yi de söylüyoruz, Hukuk Devletinden de bahsediyoruz. Türk Ocakları her zaman ilkeli durmuştur. Bazıları gibi konjonktüre göre hareket etmemiştir. 3 Mayıs Türkçüler Günü’nde de söylediğim gibi biz konjonktürel milliyetçi değil daima milliyetçiyiz. Biz akla geldiği zaman ihtiyaç duyulduğu zaman milliyetçilik yapmıyor, milliyetçileri hatırlamıyoruz. Biz milliyetçiliği yaşıyoruz.”

“Türk Milliyetçileri Türkiye’nin Geleceğine İpotek Koymak İsteyenlere Karşı Yekvücut Olmak Zorundadır”

İç ve dış meselelere karşı Türk Ocakları’nın ve Türk milliyetçilerinin her zamankinden daha akıllı ve duyarlı olması gerektiğini belirten Genel Başkan Öz, bütün Türk milliyetçilerine büyük görevler düştüğünü belirtti. Özellikle birlik ve beraberliğe değinen Öz, “Türk milliyetçileri Türkiye’nin geleceğine ipotek koymak isteyenlere karşı yekvücut olmak zorundadır” dedi. Bu süreçte Türk milliyetçilerinin kişisel hırsları, menfaatleri bir tarafa bırakarak, nefsani duyguları aşarak millete hizmet davasında çalışmaları gerektiğini belirtti.

“Türk Milleti Bin Yıldır İslam’ın Savunucusudur. Bunu Başkalarından Öğrenecek Değiliz”

İslam dünyanın içinde bulunduğu zor durumdan bahseden Öz, İsrail’in Gazze’de yaptığı operasyonların insanlık dışı olduğunu belirtti. Bu ve benzeri zulümler yaşanırken bir kesimin, İslamcılık adı altında ya da başka şekillerde İslam’ı savunmayı kendilerinden menkul sandıklarını belirterek “Biz Türk milleti olarak Bin yıldır hatta daha fazla zamandır, ta Abbasi halifeliği zamanından beridir, İslam’ın ve bu dünyanın savunuculuğunu yapmış bir milletiz, bu kesimler bize bunu öğretemezler. İslam’ı savunmayı başkalarından öğrenecek değiliz” dedi. Türk milliyetçileri bu kan ve gözyaşı dolu zamanlar karşısında akılla, hamasetten uzak, dengeleri gözeterek ve ülkemizin ve bütün Türk-İslam aleminin menfaatlerinin gerektirdiği şekilde hareket etmek zorundadır diyen Genel Başkan Öz, sözlerini Ramazan Bayramı’nın bu acı günlerin ardından hayırlara vesile olmasını dilediğini ve bu şer döneminden bir hayır devrinin çıkmasını temenni ettiği ifade ederek sonlandırdı.

Genel Başkan Prof. Dr. Mehmet Öz’ün konuşmasının ardından program sohbetlerle akşam saatlerine kadar devam etti.