Eskişehir Türk Ocağı Gençlik Kolları tarafından Azerbaycan/ Karabağ/ Hocalı’da Rusların desteğindeki Ermeniler tarafından yapılan Hocalı katliamının 30. Yılı münasebetiyle Hamamyolu Caddesinde açılan fotoğraf sergisinde Gençlik Kolları Başkanı Alperen URHAN tarafından yapılan basın açıklaması.

Bu katliam sonucunda kadın-erkek-çocuk ayırt etmeksizin 613 Azerbaycan Türkü Katledildi. Bir milyona yakın insanda evlerinden kovuldu.

“Aziz Eskisehir’liler ve saygıdeğer basın aracılığıyla bu sese kulak veren Büyük  Türk Milleti!

1992 yılının 25 Şubat’ını 26’sına bağlayan gece, Hocalı’da insanlık tarihine en aşağılık ve kara lekelerden biri olarak geçmiş bir katliama muhatap olan 106’sı kadın, 70’i yaşlı 63’ü çocuk olmak üzere 613 Azerbaycan-Hocalı Türk’ü soydaş ve dindaşımızın aziz hatıralarını anmak ve Millî bilincimizle Millî kinimizi harlamak üzere bu fotoğraf sergisini tertip etmiş bulunmaktayız. Bu aziz hatıranın bizlere yüklemiş olduğu sorumluluğu bir an olsun akıldan çıkarmıyor, esir türk yurtları ve Türklere uygulanan sürgün ve katliamlar hakkında sadece yılda bir defa tertip edilen programlar ile yetinmeyeceğimizi-yetinmemek gerektiğini beyan ediyoruz. Çünkü bilmekteyiz ki “Unutursan, tarih hatırlatır” ve “Unutanlar, billahi unutulur.”

Tarih hatırlatır çünkü Rus Ruslugunu yapmaya, dünyanın huzurunu kaçırmaya devam ediyor. Ermeni taşnaklar aşağılık çeteciliklerinden bir şey kaybetmiş değiller.

Bugün burada bir araya gelmiş olanlar bunun farkındadır, bugün burada bir araya gelmiş olanlar belki ömründe ilk defa Hocalıyı bu vesileyle duymuş kimse ile ata babası bu alçaklığa maruz kalmış kimseler, genciyle yaşlısıyla kadını erkeğiyle, Türk Dünyasının 4 bir yanından KAZAKİSTANDAN ÖZBEKİSTANDAN IRAK TÜRKMENELİNDEN türk dünyasına başkentlik etmiş eskişehirimize gelmiş gençleriyle bizler; Hocalı’da şehit olan 613 kişinin, 450 yaralının, yurtlarından edilen 1250 esirin ve kayıpların; (Qarabaq Gaçkunları) kadın, erkek, çocuk, yaşlı, Türk, Müslüman nihayetinde İnsan olduklarını kamuoyuna her fırsatta hatırlatıyor ve onların davasına sahip çıkmak sorumluluğunu taşıyoruz. Bu sorumluluğu hisseden evlatları sayesinde Karabağ bugün hürdür. Karabağda şimdi mevsim bahardır.  Şairin ifadesi ile

Şimdi Azerbaycanda mevsim bahardır

Ama türküleri yine baştan başa efkardır

Duslerimize yağan kardır

Boynu bükük bir diyardır, Yardır

Azerbaycan yüreğimizde bir şahdamardır

 Azadlığına kavuşan ve Türklüğün şah damarindaki tıkanıklığın inşallah açılmasına vesile olacak olan Karabağ’ımız gibi bütün Esir Türk Yurtları ölçüsünde aynı hissiyatı paylaşıyor, her birinin hür ve müreffeh günlere kavuşacağına imân ediyoruz. Bu imân ki Kazakistan Türkü’nü Hocalıyı, 20 Yanvarı bilmeye icbar eder. Bu iman ki Azerbaycan Türkünü Jeltoksanı bilmeye mecbur eder. Bu iman ki bütün Türklük ve Müslüman alemini Kasgar’da Urumci’de Turfan’da Doğu Türkistan in tamamında işlenen insanlık suçuna sessiz kalmamaya ve her zaman muteyakkiz bir zihinle Doğu Türkistan davasının takipçisi olmaya zorunlu kılar.

 Yoksa İsa Yusuf Alptekin’in hakkı bize haramdır, Şehit Osman Batur’un, Jeltoksan Şehidi Lazzat’ın, Mağcan’ın Dr. Sadık Ahmet’in, Şehit Nejdet Koçak’ın, Rauf Denktaş’ın, Elçibey’in, Numan Çelebi Cihan’ın,  Abdulcemil Kırımoğlu Mustafa Ağa’nın, Şehit Enver ve Şehit Talat paşalarımızın Büyük Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün hakkı bize haramdır. Yarın huzuru mahşere gittiğimizde ismini zikrettiğim bu büyük Türk Başbuğlarının karşısında yüzümüzün ak olsun diye gençler olarak sahip olduğumuz ne varsa uykumuzdan, enerjimizden, cebimizdeki harçlığımızdan, vaktimizden, gençliğimizden fedakarlığa hazırız. Temelini Gaspıralı’nın Akçura’nın Ağaoğlu Ahmet’in Ziya Gökalpların attığı bu güzel ülkü uğruna gönüller delirir, bu güzel ülkü yolunda yardan da serden de candan da geçilir. Bu iman, azim ve kararlılık hisleriyle aziz şehitlerimizi rahmetle anıyor hatıraları önünde tazimle eğiliyoruz. Bütün Türklere duyurulur.” TÜRK DÜNYASI ÖĞRENCİLERİ ADINA ESKİŞEHİR TÜRK OCAĞI GENÇLİK KOLLARI