DOĞU TÜRKİSTANLI AKADEMİSYEN İLHAM TOHTİ’NİN MÜEBBET HAPİS CEZASINA ÇARPTIRILMASINA DAİR BASIN AÇIKLAMASI

Kadim Türk yurdu Doğu Türkistan’da Çin Halk Cumhuriyeti yetkililerinin asimilasyon ve zulüm politikaları devam etmektedir. Çin, Doğu Türkistan’da her geçen gün insan hakları ihlalleri yapmakta ve bölgede yaşayan Müslüman Türk nüfusu sindirmeye çalışmaktadır. Uygur Türklerinin dini inançlarına saygı göstermeyen Çin, ibadetleri yasaklamakta camileri işgal etmektedir. Zaman zaman katliam ve idamlarla Uygur Türklerini sindirmek isteyen Çin, Uygur Türklerinin münevver isimlerine ve kanaat önderlerine yönelik baskılarını da gittikçe artırmaktadır. Bu bağlamda Uygur Türkü ekonomi profesörü İlham Tohti’nin bölücülük (!) suçlamasıyla müebbet hapis cezasına çarptırıldığını büyük bir üzüntü içinde öğrenmiş bulunmaktayız.

Bilindiği gibi İlham Tohti, 15 Ocak 2014’te ”kanunları ihlal ettiği” gerekçesiyle Pekin yönetimi tarafından tutuklanmış, uzun süre kendisinden haber alınamamış daha sonra ise Urumçi’de tutulduğu öğrenilmişti. Tohti tutukluluk sürecinde çeşitli baskılara uğramış, dini ve milli kimliğine yönelik hak ihlalleri ve baskılara uğramıştır. Tohti’nin Çin devletini bölmeyi planladığı ve Doğu Türkistan’ın bağımsızlığı için çalıştığı gibi ithamlara maruz kaldığı öğrenilmiştir. İlham Tohti bütün dünyanın tanıdığı ve Doğu Türkistan’daki insan hakları ihlalleri, Çin’in göç politikaları ve uygulanan baskı hakkında yazılar yazan meşru alanda fikir mücadelesi veren bir düşünce insanıdır. Böyle bir düşünce insanının, insan hakları savunucusunun asılsız ve içi boş bir “bölücülük” suçlamasıyla müebbet hapis cezasına çarptırılması açıkça zulümdür. Türk Ocakları olarak biz Tohti’nin saygın bir bilim adamı olduğunu biliyor ve bu cezanın adalet kavramından uzak haksız bir yargılamanın sonucu tamamen siyasi saiklerle verildiğinden hiç bir şüphemiz olmadığını belirtiyoruz. Çin Devleti bu uygulamalarıyla Doğu Türkistan’daki gerilimi artırmaktadır. Bu politikalar gelecekte sadece Uygur Türkleri için değil Çin’in kendisi için de büyük sorunlar yaratabilecek bir sosyal ortam oluşturmaktadır.

Müebbet hapis cezasına çarptırılan İlham Tohti’nin bir an önce adil bir yargılama süreciyle tekrar yargılanmasını talep ediyor, haklı düşüncelerinden dolayı böyle ağır bir cezaya çarptırılmasının büyük bir zulüm olduğunu açıkça ifade ediyoruz. Bu noktada Doğu Türkistan’la aynı milletin bir parçası olan, aynı tarihi ve dini köklerden gelen Türkiye başta olmak üzere, uluslararası toplumu ve bütün Türk Dünyası’nı duyarlı olmaya ve insani diplomasi bağlamında Tohti’nin adilce yargılanması ve özgürlüğüne kavuşması için çalışılmasını talep ediyoruz.

Türk Ocakları olarak bizim için İstanbul ne ise Kaşgar da odur. Ankara ne ise Urumçi de aynıdır. Doğu Türkistan Türklüğünün meseleleri de bütün Türk Dünyası meselelerinde olduğu gibi bizim asli meselemizdir. İlham Tohti’nin bir an önce yeniden özgürlüğüne kavuşmasını temenni ediyoruz.