Bugün Ocağımızda geniş katılımlı yapılan geleneksel bayramlaşma töreninde Ocak Başkanımız profesör doktor Nedim Ünal hocamız yaptığı konuşmada özetle:”Şükürler olsun bu bayrama da kavuştuk. Hayırlar fetholsun, şerler def olsun, Cenab-ı Allah nice bayramlarda hepimizi yeniden bir araya getirsin temennisiyle hepinizin bayramını kutluyorum.

Ramazanda yaptığımız yardımlarımız, halka açık iftarlarımız ve her pazar feyzaldığımız Ramazan konferanslarımızla Ramazan-ı şerifi geride bıraktık.

Kısa zaman önce Türk Dünyası sıkıntılı bir dönemden geçti. Kazakistan dünyada nadir görülen bir sel felaketine maruz kaldı ve etkileri hâlâ devam etmekte. Hepsine geçmiş olsun diliyor Cenab-ı Allah’tan Müslüman Türk milletine yardım niyaz ediyoruz.

Doğu Türkistan’da 1949’dan bu tarafa devam eden zulmün Türkiye olarak maalesef yeni yeni farkına varıyoruz, keza Kırım’da 2014’ten bu tarafa çağdaş Stalin olan Putin tarafından maruz kalınan işgal faaliyetlerine dünyanın sesi çıkmıyor. Yine Osmanlı topraklarından çıktıktan sonra huzura kavuşamayan Filistin’de dünyanın üçüncü süper gücü denilen İsrail Gazze’nin tepesine bombalar yağdırıyor. Avrupa’nın, NATO’nun, dünyanın gözünün önünde yağıyor ama kimsenin sesi çıkmıyor. “Nerede İslam dünyası?” diye teessüf ederek soruyoruz.

Geçtiğimiz günlerde çok şükür kazasız bir şekilde yerel seçimleri tamamladık. Milletimiz her seçimden sonra irfan ve yüksek idrak aklını yine ortaya koyuyor. Umuyoruz ki milletin ne demek istediği iktidar ve muhalefet tarafından doğru dürüst anlaşılır ve idrakına varılır.

Aziz dostlar! Bir sene önce yaşadığımız deprem felaketinden ders çıkarılması gerektiğini her zaman vurgulamaktayız. Ne var ki 99 depreminden sonra yine aynı hatalar yapıldı. Temenni ediyoruz ki yeni yöneticiler şehir merkezlerinde yatay yapılanmaya özen göstersinler ve memleketimizi güzel şehirlerle ihya etsinler.

112.yıldönümünde vurguladığımız gibi genç, dinamik ve zeki insan gücümüzü, bu servetimizi iyi yetiştirmek ve hakkını vermek imkanı bulmayı temenni ediyoruz. Ne yazık ki Türkiye’deki eğitim sistemi bu serveti değerlendirememe üzerine inşaa edilmiş vaziyette. Bugün ülkemizde işsiz üniversite mezunları, işsiz yüksek lisanslı ve doktoralılar var. Biz biliyoruz ki iktisadi enflasyon tanzim edilebilir, yeter ki bu istikamette gerekli adımları atalım. Ancak eğitimde enflasyona bir an önce dur demeliyiz. Zira, Dünyanın enerji merkezinin kıblegahı durumunda olan 275-300 milyonluk Türklük alemi Türkiye’yi, milletimizi yarınlara taşıyacak olan gençlerimizi bekliyor. Ümit ederiz ki ülkeyi yönetenler Türk Dünyası Teşkilatında olduğu gibi bu minvalde de  adımlar atar.

Önümüzdeki dönemde Türk milletinin, İslam dünyası daha güzel zamanlar geçirmesini temenni ediyoruz. Bu millet ve bu milleti yönetenler adaletle yönetildiğimiz Osmanlı dönemindeki şevketli günlerin farkında olarak ülkemizi yönetmesini bekliyoruz.

Ocağımızın ateşinin harlı şekilde tütmesi ve yavrularımızın bu ocağın çatısı altında kendi değerlerine sahip şahsiyetli bireyler olarak yetişmeleri ümidi ve  Cenab-ı Allah’tan evlerimize bereket, hanelerimize ağız tatlılığı ve huzur ikramı niyazıyla Ramazan Bayramınızı tebrik ediyor, Kurban Bayramına sağlıkla ulaşmayı diliyoruz.”dedi. Konuşmayı takiben misafirlere geleneksel bayram ikramı yapıldı.