Türk Ocakları Samsun Şubesi Dr. Fethi Tevetoğlu Konferans Salonu’nda yapılan Konferans, Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) emekli öğretim görevlisi, şair ve yazar M. Halistin Kukul tarafından verildi. Konferansa Türk Ocakları Samsun Şube Başkanı Prof. Dr. Kaya Tuncer Çağlayan ve çok sayıda davetli katıldı.

ERSOY SIKINTILARIN SESİ OLDU
Konferansın açılış konuşmasını yapan Prof. Dr. Kaya Tuncer Çağlayan, ‘’Mehmet Akif Ersoy, İslam dünyasında yaşadığı sıkıntıların sesin olmuştur. Türk İslam tarihinin 20. Yüzyılında yaşadığı o sıkıntıları kalemiyle dile getirmiş, özellikle bizim için önemli olan İstiklal harbimizin bir temsili eseri olan İstiklal Marşımız ve Çanakkale şehitleri şiirleri ile yüreklerimize kazınmıştır’’ dedi.

MİLLİ ŞUURU ANLATTI
Daha sonra konuşan M. Halistin Kukul, ‘’milli şuur’’ tabirinin son zamanlarda çok kullanıldığını söyledi. Milli şuurun kısa bir tarifini yapan M. Halistin Kukul, ‘’Milli şuur, bir insanın mensup olduğu veya mensubiyet duyduğu milletin maddi ve manevi bütün değerlerine sahip olma ve onları kabul etme iradesidir’’ diye konuştu. Bazı hadis-i şerif örnekleri vererek milli şuura sahip olunması gerektiğine işaret eden Kukul, ‘’Türk milleti olarak biz, Müslüman Türk olarak, eshab-ı kiramdan sonra bu hizmetle şereflenmişizdir. Türk milleti hiçbir milleti hor ve hakir görmemiştir. Fakat görülmüştür ki, Atilla’dan beri vahşi ve sömürgeci Avrupa, haçlı taassubuyla birleşerek üstümüze gelmiştir. Mehmet Akif bilhassa 500 binin üzerinde Balkanlarda, 250 binin üzerinde Çanakkale’de ve bir o kadar da istiklal harbinde şehit vermemizden sonra anlamıştır ki, Türk milleti hala bu mübarek dinin en büyük hizmetkarı ve müdafiidir’’ şeklinde konuştu.