Bilindiği üzere Türk Ocakları 43. Olağan Genel Kurulu 19 Nisan 2014 tarihinde Ankara’da yapılacaktır. Genel Merkez Yönetimi olarak kurultay süreci ile ilgili hazırlıklarımızı yoğun bir şekilde sürdürüyoruz. Genel Başkan Prof. Dr. Mehmet Öz, 09 Nisan 2014 tarihinde Çarşamba günü saat 14.40’da Prof. Dr. Mustafa Kafalı tarafından cep telefonundan aranmıştır. Prof. Dr. Mustafa Kafalı, Türk Ocakları Genel Başkanlığına aday olduğunu, 12 Nisan 2014 Cumartesi günü Türk Ocakları Genel Merkezinde bir basın toplantısıyla bunu duyurmak istediğini, Prof. Dr. Mehmet Öz’ü de yanında görmeyi dilediğini kendisine ifade etmiştir. Genel Başkanımız Prof. Dr. Mehmet Öz, Sayın Prof. Dr. Mustafa Kafalı’ya kendisinin hâlen Genel Başkan olduğunu ve önümüzdeki dönemde de arkadaşlarıyla birlikte yönetime aday olduklarını bildirmiştir. Bir büyük olarak kendilerine hürmetlerini ifade eden Genel Başkan basın açıklamasıyla ilgili talebi Yönetim Kurulunda değerlendireceklerini ve sonucun Sayın Kafalı’ya bildirileceğini söylemiştir. 10 Nisan 2014 Perşembe günü akşam 18.00’de toplanan Yönetim Kurulu kurultay hazırlıklarını görüşmüş, bu arada Sayın Kafalı’nın talebini değerlendirmiştir. Türk Ocaklarının geleneğinde ve teamüllerinde Genel Merkezde basın açıklaması yapılmak suretiyle adaylık açıklaması uygulamasının bulunmadığı tespit edilmiş, bu durum Genel Başkan tarafından saat 20.54’de Prof. Dr. Mustafa Kafalı’ya telefonla bildirilmiştir. Genel Başkan, Sayın Kafalı Hocamıza kurultayın Türk Ocaklarına yakışır bir ortamda geçmesi dileğini bildirmiş ve hayırlı olsun demiştir.

Hal böyle iken bu konuşmadan kısa bir süre sonra Sayın Hocamızın eşi Sevgi Kafalı Hanımefendi, facebook hesabından, Genel Merkez yönetiminin (sonraki bir yorumundaki ifadesiyle, korkusundan dolayı) Basın Açıklamasına izin vermediğini, kendilerinin bu açıklamayı Genel Merkez önünde yapacaklarını duyurmuştur. Türk Ocakları Genel Merkez Yönetimi olarak bu çirkin saptırmayı kınıyoruz. Genel Başkanımız, Sayın Kafalı ile yaptıkları ilk telefon konuşmasında Hocayı misafir etmekten memnuniyet duyacaklarını ifade etmiştir. İkinci konuşmada ise basın açıklaması teamülünün olmadığı ifade edilmiştir..Sayın Hocamız Cumartesi günü Ocağımıza geldiği takdirde Ocak töresine yakışır bir misafirperverlikle karşılanacaktır. Ayrıca, yıllardır bir gün dahi Türk Ocaklarına uğramayan, bir teklif götürmeyen, faaliyetlerine destek vermeyenlerin Genel Merkez yönetimine karşı yaptıkları seviyesiz suçlamaları ve şubelere yönelik kışkırtmaları ise Türk Ocağı camiasının takdirine arz ediyoruz.

Türk Ocakları yüziki yıldır gelenekleri ile idare edilen bir kurumdur .Gelenek ve teamüller dışı davranışlar sergilemek Ocaklılık ruhu ile bağdaşmaz.Türk Ocaklarının nezaket ve nezahatine de yakışmaz .Genel Kurulumuzu Ocağımıza yakışır bir ortamda tamamlamak her Ocaklıyım diyen için bir görevdir