Resimler için tıklayınız…

Türk Ocakları Genel Merkezi ve Eskimeyen Dostlar 3 Mayıs Türkçüler Günü’nü Tarihi Türk Ocağı Binası’nda büyük bir coşkuyla kutladı. Programa her yaştan Türk Milliyetçileri katıldı.

3 Mayıs 2014 tarihinde Türk Ocakları Genel Merkezi ve Eskimeyen Dostlar işbirliğiyle hazırlanan 3 Mayıs Türkçüler Günü programı Tarihi Türk Ocağı Binası’nda yapıldı. Salonun hınca hınç dolduğu program başlamadan 3 Mayıs yâd edilmeye başlandı. Eskimeyen Dostlar’ın Başkanı ve MHP MYK üyesi olan Salih Dilek’in coşturduğu salonda ilk önce 1944’te yargılanan Türkçülerin isimleri okundu. Salih Dilek günün anlam ve önemine binaen bir konuşma yaptı. Okunan şiirlerin ve söylenen marşların ardından programın resmi açılışı öncesinde muhteşem bir Mehteran gösterisi yapıldı. Türk Ocağı salonu Mehter Marşlarıyla inledi

Programın sunumunu Türk Ocakları Denetleme Kurulu Üyesi Yrd. Doç. Dr. İbrahim Atabey yaptı. Bir dakikalık saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından program başladı. Programın açış konuşmasını Türk Ocakları Genel Başkanı Prof. Dr. Mehmet Öz yaptı. Genel Başkan Öz Türk Ocakları’nın Türk Milliyetçiliği tarihindeki yerine ve Türk milletinin en zor zamanlarında aldığı rollere değindi. Türk Ocaklıların dün Çanakkale’de Milli Mücadele’de cephede Türk Milletine karşı yapılan saldırılara siper olduğunu, bugün de yine Türklüğe karşı yapılan saldırılara siper olmaya devam ettiğini ifade etti. Genel Başkan Öz sözlerine şöyle devam etti: “Biz konjoktürel milliyetçi değiliz, zaman göre değişen insanlar değiliz. 1944’te daha önceleri Türkçüyüm  diyen bazıları konjonktüregöre, esen rüzgara göre yön değiştirdiği bir dönemde Türk Milliyetçileri ses verdiler. Bugün 70 yıl sonra, yine bir takım çevreler zamanın şartlarının etkisiyle bazı yollara sapabilirler. Ama biz tarihimizin bize gösterdiği istikametten asla sapmayacağız.Rüzgara göre değil tarihimize göre, imanımıza göre yaşayacağız.”1944’te Atsız, Türkeş, Togan, Tevetoğlu gibi isimlerin Türk Milliyetçiliği bayrağını yükselttiğini ifade eden Genel Başkan Öz bugün de Türk Milliyetçilerine düşen görevin bu bayrağı yüksekte tutmak olduğunu söyledi. 3 Mayıs’la ilgili ifadelerinin ardından güncel olarak Ermeni meselesine değinen Genel Başkan Öz çok net ifadeler kullandı. Başbakanlığın yayınladığı taziye mesajına karşı bir açıklama yaptıklarını ve bir imza kampanyası başlattıklarını ifade eden Genel Başkan Öz “Türk Milleti şerefli bir millettir ve tarihinde hiç kimseden özür dileyeceği bir şey de yoktur. Ecdadımızın “soykırım” yaftasıyla yaftalanmasına asla izin vermeyeceğiz” dedi. Kamuoyunun sözde çözüm sürecine alıştırıldığı gibi Ermeni meselesine de alıştırılmaya çalışıldığını ifade eden Genel Başkan Öz, “Bu vatanda bin yıldır var olan Türk milletini, ezan sesini, İslamiyeti Enverlerin Talatların ve daha sonra Mustafa Kemal’in Milli mücadeledeki kahramanlıklarıyla biz dürdürüyoruz. Bunu asla unutmayalım” dedi ve 3 Mayıs Türkçüler Günü’nü kutlayarak konuşmasını sonlandırdı.

Genel Başkan Prof. Dr. Mehmet Öz’ün konuşmasının ardından Panel bölümüne geçildi. Panelde ilk konuşmayı “Tanzimat’tan Cumhuriyet’e Türk Milliyetçiği” isimli konuşmasıyla Prof. Dr. Yusuf Sarınay yaptı. Ardından Türk Ocakları Genel Sekreteri Prof. Dr. Mehmet Şahingöz “Türk Ocakları’nın kapatılmasından 3 Mayıs’a Türkçülük” adlı konuşmasını yaptı. Son konuşmacı olan Prof. Dr. Cemal Kurnaz da “Osman Yüksel Serdengeçti’nin gözüyle 3 Mayıs olayları” adlı konuşmasını yaptı.

Panelin ardından bir ara verildi ve katılanlara ikramda bulunuldu.
Saat 19:30’da programın ikinci bölümü olan konsere geçildi. Türk Ocakları Genel Merkezi Türk Müziği Topluluğu’nun konserinde de Tarihi Türk Ocağı Salonu hınca hınç doluydu. Konser öncesinde Türk Ocakları Genel Başkanı Prof. Dr. Mehmet Öz kısa bir konuşma yaparak Türk Sanat Müziği’nin önemine dikkat çekti ve konseri hazırlayan Türk Müziği topluluğuna teşekkürlerini belirtti. Ardından Şef Gürkan Avşar’ın yönetimiyle 3 Mayıs Türkçüler Günü Konseri icra edildi. Konserin kapanışı ise “Çırpınırdı Karadeniz” ile yapıldı. Genel Başkan Öz, katılan konuk sanatçılara, Şef Gürkan Avşar’a ve Türk Müziği Topluluğu adına Nilüfer Aşçı’ya birer çiçek takdim etti. Ardından program sona erdi.