Kutlamalara katılan Azerbaycan Milletvekili Ganire Paşayeva konuşmasında özellikle gençlere seslendi.

Paşayeva, gençlerin Atatürk’ü anmalarının bir şey ifade etmediğini, Atatürk’ü tarihin yazdığını, yaptıklarıyla eserleriyle ortada olduğunu belirterek, gençlerin Atatürk’ün fikirlerini anlamaları gerektiğinin altını çizdi.

Güncel politik konularda da önemli tespitlerde bulundu.

Günümüzde Dünya hâkimiyetinin güçlülerin elinde olduğunu, uluslar arası hukukun ve kuruluşların bir etkisinin kalmadığını, ABD nin istediğini yaptığını, Irak’ı uluslar arası kurallara aykırı olarak işgal ettiğini belirtti.

Aynı işgal olayının Rusya tarafından kırım’a uygulandığını buna kimsenin de engel olamadığını söyledi.

Kırım’ın işgali sırasında Mustafa Cemiloğlu’nu aradığını ve sizinleyiz diyebildiğini elinden başka bir şey gelmediğini söyledi.

Türk Milleti’nin bölgede ve dünyada söz sahibi olabilmesi için Türk Birliğinin kurulması gerektiğini belirtti. Özellikle Türk birliği için ümmetçiliğin yeterli olmadığı, hatta günümüzde Müslüman ülkelerin ve o ülkeler içindeki mezhepçiliğin bölünmeler getirdiğini İslam dünyasının içinde bulunduğu çatışmaların bir ayağını da mezhep çatışmalarının oluşturduğunu savundu. Türk birliği için Milliyetçiliğin ön plana çıkarılması gerektiğini böylece mezhep farklılığının da çatışma ya da ayrışma nedeni olmaktan çıkacağını savundu.

Türk Dünyasının maruz kaldığı haksızlık ve saldırıları anlatırken de bir hikâye anlattı.

Köyün birine düşmanlar tarafından saldırılmış. Köylüler köyün en yaşlısına danışmaya gitmişler. Bu saldırılardan nasıl kurtuluruz diye. Yaşlı bilge adan okul açın demiş. Köylüler düşman geldi okulun bize ne faydası olacak demişler. Yaşlı adam, hiç olmazsa bir sonraki saldırılara karşı çocuklarınızı korursunuz demiş.

İlgiyle dilenen konuşmasının ana özeti Türkçülük günü ve Türk Milliyetçiliğine hizmet etmiş Türk büyükleri oluşturdu. Bu konuda Azerbaycanlı fikir adamı ve Türk Birliğinin savunucusu Ali Bey Hüseyinzade den uzun uzun bahsetti. Konuşmasının sonunda da Hüseyinzade’nin hayatını anlattığı kitabını imzaladı.

Bu yıl Türkocağındaki Türkçüler günü dolu dolu geçti.