Eskişehir’de yayınlanın “Sonhaber gazetesinde” dün (10 Haziran Pazartesi) Türk gazeteciliği adına utanç verici bir haber yayınlandı. Bilindiği gibi 9 Haziran 2024 Pazar günü Bulgaristan’da Milletvekilliği seçimleri yapıldı. Başında Dr. Cevdet ÇAKIR’ın bulunduğu Hak ve Özgürlükler Partisi (H.Ö.H) gücüne güç katarak Milletvekili sayısı 240 kişi olan Parlamento’da 36 olan milletvekili sayısını 47’ye yükselterek Bulgaristan Parlamentosunda ikinci parti olmuştur. Seçimlerde Türkiye’den de çifte vatandaş konumunda olan soydaşlarımızdan 50 bin seçmen kendi partilerine oy kullanmıştır.

          Bilindiği gibi evlad-ı fatihan konumunda olan Bulgaristan Türkleri 1877-1878 Osmanlı-Rus Harbinden bu tarafa katliamlara ve sürgünlere muhatap oluyor, katliamlardan kurtulanların bir kısmı varını yoğunu bırakarak kendilerini ana vatana atıyorlar. Bu soydaşlarımızın en çok geldikleri yerlerden birisi de bir göçmen şehri olan Eskişehir’dir.

          Bilindiği gibi 1989’da Bulgaristan’ın başında bulunan Todor Jivkov denilen alçak Türklere zulümler, katliamlar uygulamış, Belene Adasına sürmüş mezar taşlarını ve soyadlarını değiştirmiş, 800 bin Türkü’de Türkiye’ye zorunlu göçe tabi tutmuştur. Bütün bunlar ve Milli Haltercimiz Naim SÜLEYMANOĞLU’nu Olimpiyatlarda yarıştırmak için Bulgaristan’a ödediğimiz 1 milyon dolar hâlâ zihinlerimizde tazedir. Nitekim bu zorunlu göçün sonunda, Türk Milleti ve Türk Devleti büyük fedakârlık yaparak; her şeylerini bırakarak, yalınayak yollara düşen soydaşlarını bağrına basmış Türkiye’nin değişik yerlerine iskân etmiştir. Nitekim Türk Devleti, Şahin Tepesinde bu soydaşlarımız için kısa zamanda 3400 ev yapmış ve göçmen evleri mahallesini kurarak soydaşlarımızı Eskişehir’de yerleştirmiştir.

          Çekilen acılar, cefalar zihinlerde henüz tazedir bu korkunç ıstıraplara tabi olanların hemen hepsi sağdır. Eskişehir’de yayınlanan bu gazetede çıkan bu rezil haber işin tuzu-biberi olmuştur. Zihinleri tekrar bu katliam günlerine götürmüştür. Haberi yapan gazeteci ve yayınlayan Editör analarıyla, babalarıyla, canlarıyla, kanlarıyla ve hücreleriyle dâhil, Türkoğlu Türk olan bu mazlum ve mağdur, çilekeş soydaşlarımızla ilgili haberi ve başlığı bilmeden attılarsa yani Bulgaristan Türklerini bilmeden Bulgar yaptı iseler! Bu büyük bir cahillik ve rezalettir. Ama bilerek yaptılarsa bu Bulgaristan’a yani başka bir devlete hizmet ve ihanettir. Bu rezil başlığı atan gazete behemehâl nüfusunun büyük bir çoğunluğu Bulgaristan’dan, Yunanistan’dan ve Kırım’dan gelen soydaşlarımızın olduğu Eskişehirlilerden ve Türk Milletinden özür dilemelidir.