“ZONGULDAK HALKI’NIN NEVRUZ BAYRAMI KUTLU OLSUN”

Yenigün anlamı taşıyan Nevruz, baharın gelişinin, bolluk ve bereketin müjdecisi olarak Nevruz Bayramı adıyla Türk kültürünün hâkim olduğu Orta Asya’dan Balkanlara kadar geniş bir Coğrafya’da kutlanmaktadır.

Türk’ler, her yıl genellikle Mart ayının 21’inde genci, yaşlısı, kadını erkeği en güzel giysilerini giyerler, takılar takarlar, yemekler pişirirler ve topluca birlik ve beraberlik içinde maniler söyleyip halaylar çekerek Nevruz gününü bayram tadında, şanına ve özüne uygun bir şekilde kutlarlardı.

Ancak milli, tarihi ve kültürel değerlerimizin bir çoğunda olduğu gibi Türk’ün uyanış, diriliş ve yaratılış günü olan Nevruz Bayramı’da yozlaştırıldı. Ülkemizde bir grubun Nevruz’u bahane ederek yakıp yıkması, sokakları ve caddeleri lastik kokusundan ve dumandan geçilemez hale getirmesi, devlet ve millet düşmanlığı yaparak terörist başının fotoğraflarını taşıması bir bayram kutlaması değildir. Buna kesinlikle müsamaha gösterilmemeli ve müsaade edilmemelidir.

Devlet ve Millet olarak elele vererek bu güzel bayramı coşkuyla, özüne ve manasına uygun bir şekilde kutlamak ve bu kültürü gelecek kuşaklara aktarmak hepimizin milli görevi olmalıdır.

Yeniden dirilişin, uyanışın, yaratılışın, bereketin ifadesi ve bağımsızlık ülküsünün sembolü Ergenekon’un adı Nevruz’un, Milletçe birliğimize ve kardeşliğimize vesile olmasını diliyor, Nevruz Bayramı Zonguldak halkına ve büyük Türk Milletine kutlu olsun.

Erol ŞEREF

Türk Ocağı Başkanı