BASIN DUYURUSU

Kütüphanede Yaşayan Adam Belgesel oldu:
“Kitapla Bir Ömür: Mehmed Niyazi”

Hayatını Türkiye ve Almanya kütüphanelerinde geçiren Mehmed Niyazi Özdemir’in yaşamı TRT tarafından belgeselleştirildi. Türk Edebiyatına Çanakkale Mahşeri, Plevne, Yemen gibi romanları kazandıran, Türk ve İslam Devlet Felsefesi çalışmaları ile akademik yayınlar ortaya koyan Mehmed Niyazi sohbet ve konferanslarıyla da genç nesillere “ağabeylik” yapan saygın bir isim oldu.

Kitapla Bir Ömür:Mehmed Niyazi başlıklı 50 dakikalık belgeselde Mehmed Niyazi’yi yakından tanıyan üç kuşaktan kişilerle görüşüldü. Belgesel 1960’lardan itibaren Türkiye’de yaşanan siyasi- sosyal değişim ve dönüşüm çerçevesinde üniversite gençliği ve onlar içinde Mehmed Niyazi’nin öğrenci liderliğine yürüyüşünü, sağ muhafazakar kesiminde ciddi yayıncılık faaliyetine duyulan ihtiyaç ve bu yönde Mehmed Niyazi’nin faaliyetleri, Almanya’da akademik çalışma ve Batıyı tanıması, Almanya Kütüphanelerinden Türkiye kütüphanelerine dönüşü ve tarihi romanlarla yeniden topluma hatırlatma işini misyon edinmesi belgeselde ele alınmıştır.

Hayatını kütüphanelerde kitap okuyup kitap yazarak geçiren Mehmed Niyazi’nin Belgesel galası’nın büyük gösterişli salonlarda yapılmasını istemediği için bir okulda yapılacak.

Kitapla Bir Ömür: Mehmed Niyazi Belgeseli 15 Mart 2013 Cuma günü saat 19:00’da Kalem Eğitim Kurumları/Çamlıca’da yapılacak.

Galanın ardından Kitapla Bir Ömür Mehmed Niyazi Belgeseli TRT 1’de 17 Mart 2013 Pazar Saat 13:30’da TRT Belgesel’de 17 Mart Pazar Saat 12:00 ve 22:00’de gösterilecek. 10 Nisan 2013 Çarşamba Saat 18:00 ve 181 Nisan 04:00 TRT Belgesel’de yapılanacak.

Kitapla Bir Ömür Mehmed Niyazi Belgesel Künyesi:

Yapımcı-Yönetmen: Erdoğan Şentürk

Danışmanlar: Doç.Dr.Ali Satan-Doç.Dr.Okan Yeşilot

Metin Yazarı: Doç.Dr.Ali Satan

Yapımcı ve Yönetmen Yardımcısı: Mehmet Kasım Dağlı

Kamera: Cengiz Karadeniz-Orhan Yaşar-Engin Şekercan-İsmail
Hakkı Erol-Seyfi Sinan

Kurgu: Kartal Uzun

Özgün Müzik: Engin Arslan

Grafik- Animasyon Jenerik: Tuvana Uçuk

Metni Seslendiren: Ömer Ersöz

Süre: 50’14’’