Ahmet Yeşiltepe, bu bölümde Altay ve Tanrı Dağları’nı aşıp güneye ilerliyor ve Çin’e giriyor, ‘Türklerin Büyükannesi’ olarak adlandırılan ‘Lolen Güzeli’nin şaşırtıcı öyküsünü NTV ekranına taşıyor.
Seyahatini Tarım Havzası ve Taklamakan Çölü’nde sürdüren Zaman Yolcusu, “uygarlık”ta en önemli adımı atan ve yerleşik düzene ilk geçen Türk kavimlerinden Uygurların unutulmuş tarihini anlatıyor.
Anadolu Türkleri Uygurlardan ilham alarak dillerine, “çağdaşlaşma” sözcüğünün eş anlamlısı olarak “uygarlaşma” fiilini yerleştirdiler. “Zaman Yolcusu” bu öykünün ayrıntılarını aktüel tanıklıklarla ekrana getiriyor.
Çin sınırları içerisinde yer alan Şincian Uygur Özerk Bölgesi’nde İpek Yolu kentlerine uğrayan “Zaman Yolcusu”, ayrıca, Urumçi’de günümüz Uygurlarının öykülerini ve 4000 yaşındaki bir mumyanın gizemini araştırıyor.
“Lolen Güzeli” kimdi…? “Türklerin Büyükannesi” olarak adlandırılan “Lolen Güzeli” ve onun şaşırtıcı öyküsünü “Zaman Yolcusu” bu bölümde NTV ekranına taşıyor.
“Zaman Yolcusu” 36 bin kilometre yol yaptı, 8 ülke gezdi, aktüel tanıklığını sürprizlerle dolu bir yol öyküsüne dönüştürdü.
Ahmet Yeşiltepe’nin hazırlayıp sunduğu, görüntü yönetmenliğini Cem Sertesen’in üstlendiği “Zaman Yolcusu” her Pazartesi akşamı saat 21:00’de NTV ekranında izleyici ile buluşuyor.
Programın “Türklerin İzinde –II” adını taşıyan devam bölümleri Hazar Gölü çevresi, İran, Kafkasya , Rusya ve Doğu Avrupa’da çekilecek.