-Kültür Başkenti Ajansı’ndan Eskişehir ve Kazan’da uluslararası sempozyum düzenlenecek
-Kazanlı Yenilikçi Alimler sempozyumu başlıyor
-Eskişehir 2013 TDKB Ajansının katkılarıyla, Dersaadet Kültür Platformu ‘Kazanlı Yenilikçi Alimler’ sempozyumu düzenliyor

Eskişehir 2013 Türk Dünyası Kültür Başkenti Ajansı etkinlikleri kapsamında, Dersaadet Kültür Platformu tarafından düzenlenen “Kazanlı Yenilikçi Âlimler” sempozyumu4-5 Nisan 2014 tarihleri arasında Eskişehir’de gerçekleştirilecek. Sempozyumun devamı ise 18-19 Nisan 2014 tarihleri arasında Tataristan’ın başkenti Kazan’da yapılacak.

Kuzey Türkleri olarak tabir edilen Tataristan’da başlayan yenileşme hareketine öncülük eden ŞehabeddinMercani, Rızaeddin Fahreddin ve Musa Carullah’ın eserleri, hayatı, ilmi yönleri, etkileri 50 akademisyen tarafından anlatılacak. Konuyla ilgili araştırma yapan akademisyenlerin bir araya geleceği sempozyum sonunda çıkacak kitap ise, akademik çevreler için kaynak bir eser niteliği taşıyacak.
Türkiye, Kırım, Rusya, Tataristan, Azerbaycan, Kore’den 60 akademisyenin konuşacağı sempozyum iki aşamalı olarak gerçekleşecek. Sempozyumun ilk kısmı Eskişehir’de yapılacak. 4-5 Nisan’da iki gün boyunca Eskişehir’de düzenlenecek olan sempozyumda akademisyenler,ŞehabeddinMercani, Rızaeddin Fahreddin ve Musa Carullah’ı tüm yönleriyle ele alacaklar. Sempozyum Eskişehir’deki ayağı Yunus Emre Kültür Sanat Merkezi’nde yapılacak. 4 Nisan Cuma günü saat09.00’da kokteylle açılacak sempozyum 5 Nisan Cumartesi günü saat 19.00’a kadar sürecek. Sempozyumda 10 farklı oturum yapılacak.Eskişehir 2013 Türk Dünyası Kültür Başkenti kapsamında düzenlenen sempozyuma Eskişehir Valiliği destek veriyor.

FİKRİ GELİŞMEYE IŞIK TUTACAK
Sempozyumla ilgili açıklama yapan Dersaadet Kültür Platformu Başkanı Mehmet Kamil Berse, “Kuzey Türkleri arasında 19. yüzyılda başlayan yenileşme hareketinin mimarlarından Kazanlı âlimler; ŞehabeddinMercani, Rızaeddin Fahreddin, Musa Carullah isimlerini birbirleriyle irtibatlandırıp, yenileşme misyonunun bulundukları döneme etki ve uygulamalarını görmeyi amaçladık. Bu sürecin bugünkü Türk-İslam Dünyasındaki fikri gelişmeye ışık tutacağı gibi, günümüzdeki kültür, siyaset, medeniyet tartışmalarına da katkı sağlayacağı muhakkaktır.Dersaadet Kültür Platformu olarak 2012 yılında başlattığımız; ‘İslamla Yenilenme ve Birlik’ formatında gerçekleştirdiğimiz çalışmalarımızın ikincisinde ‘Kazanlı Yenilikçi Alimler’ başlığı altında Müslüman Türk dünyasının çok önemli üç şahsiyetinin farklı yönleriyle inceleyeceğiz. Sempozyumun geçmişten gelen bilgi ve yorumların anlaşılması yanında günümüz dünyasına da ışık tutacağı muhakkaktır” dedi.

50 AKADEMİSYEN KONUŞACAK
Yürütme kurulu başkanlığını Mehmet Kamil Berse’nin yaptığı sempozyuma; Prof. Dr. Ali Arslan, Doç. Dr. İbrahim Maraş, Yrd. Doç. Dr. Recep Çelik, Dr. Hüseyin Kansu, Eyüp Ensari Ergin, Prof. Dr. Ali Arslan, Prof. Dr. Mustafa Kaçalin, Prof. Dr. Bekir Karlığa, Prof. Dr. Hayati Develi, Prof. Dr. Ahmet Turan Arslan, Prof. Dr. Arzu Terzi, Prof. Dr. Mahmut Kaya, Prof. Dr. Nazif Gürdoğan, Prof. Dr. Ali Rıza Abay, Prof. Dr. Hüsrev Subaşı, Prof. Dr. Fatih Andı, Prof. Dr. Bedri Gencer, Prof. Dr. Mustafa Sıtkı Bilgin, Doç. Dr. İbrahim Maraş, Yrd. Doç. Dr. Recep Çelik, Prof. Dr. Şahin Karasar, Dr. Ahmet Koçak, Prof. Dr. Cemil Lee, Yrd. Doç. Hikmet Atan, Prof. Dr. Arzu Terzi, Prof. Dr. Ertuğrul Yaman, Mahmut Bıyıklı, Melek Gençboyacı, Recep Garip, Yunus Emre Altuntaş, Ercan Yılmaz ve İsmail Küçükkılıç konuşmacı olarak katılıyor. Sempozyumun onur başkanlığını da Prof. Dr. Mehmet Görmez ve Prof. Dr. Nevzat Yalçıntaş yapıyor. 4-5 Nisan’da Eskişehir’de, 18-19 Nisan Tataristan’ın Kazan’da gerçekleştirilecek sempozyumda 60 konuşmacı yer alacak.

18 NİSAN’DA KAZAN’DA
Sempozyumun devamı Rusya’ya bağlı Tataristan Özerk Cumhuriyeti’nin başkenti Kazan’da yapılacak. Kazan Devlet Üniversitesi’nde düzenlenecek olan sempozyuma dünyanın değişik yerlerinden gelecek olan akademisyenler yine ŞehabeddinMercani, Rızaeddin Fahreddin ve Musa Carullah’ı ele alacaklar. 18 Nisan’da başlayacak olan sempozyum 19 Nisan akşamında sona erecek.