Geleneksel Cumartesi Sohbetlerinde bu hafta ESOGÜ Edebiyat Fakültesinden Burcu Sesli “Doğu Türkistan Davamız ve Osman Batur ” konusunu anlattı. Sesli özetle şunlara değindi;

Doğu Türkistan Davamız ve Osman Batur

Yüzyıllardan , tarih sahnesine konukluk yaptığı ilk günden beri Türklerin ata yurdu olan Büyük Türkistan ve onun doğusunda Asyanın tam ortasında bulunan Doğu Türkistan ve Doğu Türkistanlı soydaşlarımız geçmişte ve günümüzde de ne yazık ki Çin ve Rus komünizmi altında zulüm görmektedir. 

Zeki Velidi Bey başta olmak üzeri bilim adamlarının yaptığı araştırmalar gösteriyor ki Doğu Türkistan ve Büyük Türkistan’ın ilk sahipleri Türklerdir. Araştırma sırasında ortaya çıkan bulgularda bunu göstermekte ama Çin ve Rus devlet adamları uyguladıkları politikalarla bu bulguları yok etmiş ve bir kısmını da ülkeden kaçırmışlardır. Geçmişte de günümüzde de Türkleri doğu Türkistan dan çıkartmak ve onların soyunu kurutmak için soydaşlarımıza zulümler ve tecavüzlerde bulunmuşlar ve bu saldırılarına günümüzde de devam etmektedirler. Türk kardeşlerimizin ikiden fazla çocuk yapmaları yasak olup hamile kalan kadınlar zorla kürtaj edilmekte ,soydaşlarımıza iftira atıp onları suçluymuş gibi gösterip ölüm cezalarına çarptırmaktadırlar. Bu ölümler stadyumlarda toplu şekilde gerçekleştirilmektedir ve bu anlar ibret olsun diye kanallarda canlı olarak yayınlanmaktadır ama bütün dünya bu zulme gözlerini kapatmış yanı başında yaşananlara ses çıkarmayıp göz yummaktadır. 

Türk milleti ne geçmişte ne günümüzde yapılan haksızlıklara susmamış ve özgürlüklerini elinden almak isteyenlerle her daim mücadele etmiştir. Bu kahramanlardan, mücahitlerden biride büyük gerilla Osman Batur’dur. Çinlilerin halkın silahlarına zorla el koyduğu bir dönemde silahını teslim etmemiş ve ”Bugün silahımızı alanlar yarın her şeyimizi alır. Ben silahımı teslim etmem” diyerek başlattığı onurlu mücadeleyle Doğu Türkistan’ı özgürlüğe kavuşturmuş ve Altay vilayetinin hanı olarak kahraman yiğit anlamına gelen Batur ünvanını almıştır. Onu bir türlü rahat bırakmayan komünist Çinliler ile mücadeleye devam etmiş ve ne yazık ki 1952 yılında idama çarptırılmıştır. Ölüme giderken bile bir kahraman olan Batur’un son sözleri ”Ben ölebilirim ama dünya durdukça benim milletim mücadeleye devam edecektir” olmuş ve bu mücadeleyi milletine miras bırakmıştır. Ne yazık ki Doğu Türkistan tek başına özgürlükleri, vatanı ve şerefi için hala bu zalimlerle mücadeleye devam etmektedir.