SARAÇOĞLU, “Yardımcı ve Destekleyici Tedavi Bitkiler Dünyası ve Sağlık” konuşmasında “tükettiğimiz sebze ve meyvelerin vitamin, mineral ve besleyicilik bakımından eski değerlerinde olmadığını değerlerin çok düştüğü bunu da kullanılan kısır ve genetiği oynanmış tohumlar yüzenden olduğu birde üstüne sanayi gübresi denilen yapay besleyicilerin verilmesi ile meyve sebzelerin sadece görüntü bakımından meyve ve sebzeye benzediğini fakat içerik bakımından  hiçbir besleyiciliğinin olmadığını, daha da kötüsünün bu yapay yiyeceklerin insan metabolizmasında ne gibi zararlar oluşturabileceği konusun da net bir araştırmanın yapılmağı, neticede çocuk yapma oranında bir azalmanın olduğunu neredeyse her köşe başında bir tüp bebek istasyonu açıldığını bunun da bu gibi sağlıksız yiyeceklerin insan genetiğini bile bozabileceğini gösterdiğini” söyledi.

Konuşmasında ayrıca “eskiden turfanda diye bir şey vardı bütün meyve ve sebzeleri dört mevsim bulabiliyoruz. Önceden belirli meyve ve sebzelerin vakti zamanı vardı. Bazı besinler vakti gelince yenilirdi. Metabolizma kendini ona göre ayarlar, her mevsimin durumuna göre ihtiyaç olan meyve ve sebzeler tüketilirdi. Fakat şimdi turfanda diye bir şey kalmadı. Vücut yazın alması gereken vitaminleri kışında alabiliyor. Bünye kendisini mevsimlere ve hastalıklara göre ayarlayamadığı için yeni yeni hastalıklar türüyor.” Diye konuştu.

Eskişehir halkının son derece büyük bir ilgi gösterdiği konferansta salonda boş yer kalmayınca halkımız ve davetliler konferansı ayakta dinlemek zorunda kaldı. Hatta Yunus Emre Kültür Merkezinin dışına kadar taşan kalabalıkta bir vatandaşımız aşure kavanozunu kültür merkezi girişinde unutunca şüpheli paket ihbarı alan polis, Kültür merkezinin giriş ve çıkışını kapattı. Bomba imha uzmanlarınca fünye ile patlatılan poşetin içinden bir kavanoz aşurenin çıkması dinleyicilerimizi rahatlattı ve espiri konusu oldu.

Konferansta ayrıca daha çok tedavisi olmayan hastalıklarla ve hangi konuda hangi destekleyici bitkileri nasıl kullanmak gerektiği konusunda binlerce soru geldi. Salonda oluşan büyük talep üzerine yeniden gelmeye söz vererek Eskişehirlilere ve özellikle kendisini davet eden Türk Ocaklarına teşekkürlerini iletti. Hanımlar kurulu başkanı Neşe GÜLTEKİN ve Ocak başkanı Prof.Dr. Nedim ÜNAL tarafından teşekkür edilerek günün hatırasına hediyeler takdim edildi. Televizyon ve gazete mülakatları yapıldı. Konferans kanal 26 televizyonunda iki gün boyunca yayınlandı.