Eskişehir’de Muazzam Hocalı Anma Toplantısı Eskişehir Anadolu Üniversitesi Öğrenci Merkezinde yapılan “26 Şubat 1992’de Azerbaycan-Hocalı’da Neler Oldu?” fotoğraf sergisi ve konferansına, ilgisi büyük oldu.

Eskişehir Anadolu Üniversitesi Öğrenci Merkezi, konferans salonunda, 22 Şubat 2012 tarihinde düzenlenmiş olan Hocalı fotoğraf sergisi ve konferansına önemli protokolün yanı sıra çok sayıda öğretim üyesi ve öğrenci katıldı. Oturum Başkanlığını Eskişehir Osman Gazi Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Başkanımız Prof.Dr. Nedim Ünal’ın yaptığı toplantıda konuşmacı olarak Gazi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cemalettin Taşkıran ve Kırıkkale Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Şenol Kantarcı yer aldı. Programın açılışında Türk Ocağı Başkanı Prof.Dr. Nedim Ünal misafirler ve protokole fotoğraf sergisinin nasıl hazırlandığını ve Hocalı’da nelerin yaşandığının etkileyici fotoğraflar üzerinden anlattı ve duygusal anların yaşanmasına neden oldu.

Fotoğraf sergisinin ardında konferans salonunda açılış konuşmasının yapan Ünal 1988’den günümüze kadar Azerbaycan topraklarının %20’lik bir bölümünün Ermeniler tarafından işgal edildiğini vurguladı. İşgal edilen topraklardan bir milyondan fazla insanın sürüldüğü ve kaçkın düştüğünü ve olayın boyutunu söyleyen Ünal Hocalı, Şuşa, Laçin, Kelbecer, Ağdam, Fuzuli, Zengilan ve Gubdlı gibi yedi büyük Azerbaycan şehrinin ve sayısız köy ve kasabasının da işgal ettiğini belirtti. Ermenistan’ın ilk katliamı 1915 ‘de sonra 1918’de daha sonra 1948 ve 53 yılları arasında Azerbaycan da büyük katliamlar yaptığını en son 20 ocak 1990 Bakü’de Ruslar ve Ermenilerin nihai olarak 1988 1992 ye kadar karabağ da büyük katliamlar yaptılar dört sene içerinde 7700 Azerbaycanlının katledildiği 1 milyon civarında kasabalının evinden köyünden kovulduğunu katledilenlerin %66 sının çocuk olduğunu ve hala bunlar evlerine barklarına dönemediğini dünyanın bunu seyrettiğini , insan hakları savunucularının bu büyük acıya duyarsız ve seyirci kaldığını söyledi.

Protokolde ise Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Davut Aydın, Azerbaycan Bağımsız Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosluğu, Konsolosu Kenan Murtuzov, Haydar Aliyev Vakfı, Türkiye Temsilcisi Samir Ceferov ve Azerbaycan Bağımsız Cumhuriyeti, Ankara Büyükelçiliği Eğitim Ataşesi Necibe Nesibova ve Eskişehir Azerbaycanlılar Derneği Başkanı Cavid Aydın gibi isimler yer aldı. AzTv ve yerel medyanın yanı sıra çok sayıda basın temsilcisi de programa katılım gösterdi. Konuşmacılardan Kantarcıoğlu günümüzde Ermeni politikası ve 2015 “Sözde Ermeni Soykırımı” ile bağlı yürütülen politik süreci anlatırken, Taşkıran Hocalı da yapılan cinayetlerin boyutunu anlattı. Verilen istatistiklere göre Hocalı da katledilen Azerbaycan Türkünün sayısı 613 olsa da bu sadece cenazesi bulunan ve defnedilen şehit sayısıdır diyen Taşkıran, ölü sayısının en az 1300 olduğunu belirtti.

Prof. Dr. Nedim Ünal konuşmasında, Türk Dünyasının bugününü anlatarak, “Türkiye, Türk Dünyasının başıdır, gövdesi Orta Asya ve bacakları Doğu Türkistan, ancak bu dünyanın boynu Azerbaycan’dır” diyerek sözlerine devam etti. Ortada bir Ermenistan devletinin yaratılması Türk Dünyasının boynunu koparmak için yapılan bir girişimdir diyen Ünal Azerbaycan halkının 35 milyonu da İran İslam Cumhuriyeti işgali altındadır diyerek “Güney Azerbaycan da en az Karabağ kadar kanayan yaramızdır” dedi.

Konferansa Güney ve Kuzey Azerbaycanlıların yanı sıra çok sayıda Türkiyeli öğretim üyesi ve öğrencide katıldı. Konferansın sonunda Azerbaycanlı yetkililer tarafında, konuşmacılara ve Prof. Dr. Davut Aydın’a plaketler taktim edildi. Ayrıca Prof. Dr. Nedim Ünal’a, “O asıl bir Karabağlıdır” diyen Nesibova bütün Türkiye milletinin Azerbaycanlı kardeşlerine verdikleri desteklerinden dolayı teşekkür etti.

fotoğraflar için:http://www.eskisehirturkocagi.org/foto-galeri/hocali-katliami-anadolu-universitesi-nde-anildi