Eskişehir Valisi Sayın Dr. Kadir KOÇDEMİR, Kurultay Düzenleme Kurulu’na gönderdiği tebrik mesajında, “yurtdışında olması sebebiyle Kurultaya katılamamaktan duyduğu üzüntüyü” dile getirdi ve katılımcılara başarılar diledi.

Protokol konuşmalarının ardından Eskişehir Türk Ocağı Başkanı Prof.Dr. Nedim ÜNAL, Kurultayın gerçekleştirilmesine destek veren kişi ve kurumlara teşekkür etti.100.Yıl Satranç Turnuvasında kazanan kişilere ödülleri takdim edildi.

“Türk Ocakları: Bir Fikir ve Düşünce Kuruluşunun 100. Yılı ve Gençlik” temasının işleneceği Kurultayın açılışında, Muğla Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ali Osman GÜNDOĞAN “Zamanın Ruhu: Gençlik” konulu bir konferans verdi. “Bugünün gençleri yarının yöneticileri, anne-babaları, öğretmenleri olacaktır.” diyen GÜNDOĞAN, “gençlerini iyi yetiştiren ülkelerin geleceğe ümitle bakabileceklerini,” belirtti ve “ülkemizde bu konuda önemli sorunlar bulunmakla birlikte, Türkiye’nin bu sorunları aşabilecek güçte olduğunu, Türkiye’nin gelecek yıllarda dünyada çok daha önemli bir konumda olacağını,” söyledi.

Eskişehir Türk Ocağı tarafından yapılan basın açıklamasında; Gençlik Kurultayı’nın; “gençlerimizi bilimsel çalışmalara yöneltmek ve tanışıp kaynaşmalarını sağlamak amacıyla” düzenlendiği,belirtildi.