X. GENÇLİK KURULTAYI BAŞLADI

Türk Ocakları Eskişehir Şubesi Gençlik Kolları tarafından bu yıl onuncusu düzenlenen Gençlik Kurultayı 10.06.2023 Cumartesi günü açılış oturumu ile başladı. Cumhuriyetimizin 100. yılı münasebetiyle “Yeni Medeniyetin İnşasında Türk Gençliği ve Türk Düşüncesi” temalı gerçekleştirilen kurultaya Eskişehir’de eğitim hayatlarına devam eden üniversite öğrencileri ve şehir eşrafı katıldı. Eskişehir Türk Ocağı Gençlik Kolları Başkanı Mehmet Furkan ÖZYÖN’ün açış konuşmasıyla başladı. Furkan ÖZYÖN yıl boyunca yapılan gençlik faaliyetleriyle ilgili bilgi verdi. Kurultayın açılış oturumunda söz alan Şube Başkanı Prof. Dr. Nedim Ünal, yüzüncü yılını idrak ettiğimiz cumhuriyetimizden alınacak ilhamla gelecek yüzyılı şekillendirebilecek bir gençliğin önemine işaret etti. Gençlerin bu kutlu çatının altından çıktıkları bu kutlu yolculuğun ehemmiyetinden ve Cenab-ı Allah’ın insana bahşettiği en kıymetli değerin ‘Ömür’ yani ‘Zaman’ olduğundan bahsetti. Bu kutlu yolculuk insanlaşma yolculuğudur, dedi.Bu doğrultuda şehrin hamiyetperver eşrafının katkılarıyla Eskişehir Türk Ocağı bünyesinde oluşturulan Millî Mefkûre Mektebinin bir akademi olarak faaliyet gösterdiğini, yeni medeniyetin temellerinin kendini her yönden yetiştirmiş Türk gençliğinin omuzlarında yükseleceğini ifade ederek sözlerini tamamladı.

Kurultayın açılış konferansı ise “Kızılelma Neresidir?” başlığıyla Hacettepe Üniversitesi Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Tufan Gündüz tarafından verildi. Prof. Dr. Gündüz konferansında; Katılımcıları kutlu bir tarih yolculuğa çıkardı. Bu tarihi yolculukta Kızılelma anlayışını somut örneklerle katılımcılara izah etti. konuşmasını tamamladı.

Ertuğrul Dursun Önkuzu, Hilmi Ziya Ülken, Ayvaz Gökdemir, Doğan Cüceloğlu’nun isimlerinin verildiği X. Gençlik Kurultayının oturumlarında toplam 17 tebliğ sunuldu. Oturumların tamamlanması ardından Türk Ocakları Eskişehir Şubesi yönetim kurulu üyeleri Öğretmen Yüksel Kayın ve Doç. Dr. Oktay Berber kurultaya dair değerlendirmelerde bulundu. Ardından kurultay sonuç bildirgesinin okunmasıyla X. Gençlik Kurultayı sona erdi. 11 Haziran Pazar günü ise kurultayda tebliğ sunanların, Eskişehir Tük Ocağı üyelerinin ve şehir eşrafının katılacakları yılsonu mesiresi gerçekleştirilecektir.