Eskişehir Türk Ocağı 25 senedir Geleneksel olarak 3 Mayıs Türkçülük gününü hatırlamak ve anmak için yapılan ‘’Lise Öğrencileri Arasında Yapılan Şiir Okuma Günü’’ bu sene Eskişehir’in Türk Dünyası Kültür Başkenti olması dolayısıyla Türk Dünyası’ndan Şairlerin şiirlerini okumaya ayrılmıştır.

Programın başlangıcında Türk Ocağı Başkanı Prof. Dr. Nedim Ünal açılış konuşmasında 3 Mayıs 1944 de Türk Milliyetçilerinin, o zaman ki devlet yöneticileri tarafından haksız,hasmane,zulüm ve kıyımlarına suçsuz bir şekilde muhatap olduklarını; Türk tarihinin ve Türk Edebiyatının büyük fikir ve düşünce sahiplerinin işkenceler altında tabutluklarda yatırıldığını söyledi.Ünal; Normal bir insanda doğal olarak bulunması gereken ve esasen bulunmamasının bir hastalık olduğunu belirttiği milliyetçiliğin Türkiye’de devleti yönetenler tarafından zaman zaman kötü,yanlış ve tehlikeli bir düşünce olarak görmenin, anlamanın mümkün olmadığını ifade ederek bunları yapanları ve böyle düşünenleri kınadıklarını söyledi.3 Mayısı Türkçülük günü olarak yaşatmaya devam edeceklerini ilave ederek şiir okuma gününe katılan evlatlarımızın ve yetiştiren hocalarımıza teşekkür ederek konuşmasını tamamladı.

Türk Ocağının kuruluşundan bu yana yapılan şiir okuma günü programı Yunus Emre Kültür Merkezi’nde büyük bir kalabalık,katılım ve çoşkuyla gerçekleşti. Eskişehir’in bütün liselerinden katılan öğrenciler Bahtiyar VAHAPZADE, Arif Nihat ASYA,Mağcan CUMABAY, Yavuz Bülent BAKİLER, Ahmet CEVAT, Çolpan gibi Türk Dünyası Coğrafyasının her tarafından şairlerimizin şiirlerini büyük bir çoşkuyla seslendirdiler. Şiir günü sonunda şiir okuyan örgencilerimize Eskişehir Türk Ocağı ve 2013 Türk Dünyası Kültür Başkenti Ajansı tarafından çeşitli hediyeler takdim edildi.