Çağatay edebiyatının oluşmasında büyük bir rolü olan Ali Şir Nevai’nin çeşitli konularda yazılmış 30’a yakın eseri bulunmaktadır. On beşinci yüzyılda Çağatay Türkçesi’nin klasik bir yazı dili olarak kimlik kazanmasında önemli rolü olan Nevai’nin öncesinde ve çağında, Timurlular devletinde Türkçe yazan sanatçıların sayısı oldukça azdır. Nevai, Türkçe’yi edebi dil olarak kullanmayan, Farsça yazan çağdaşlarını eleştirir. Çağdaşlarının Farsça’nın karşısında edebi dil olarak Türkçe’yi yetersiz görmelerini eleştirir; eğer emek verilirse Türkçe’nin de Farsça kadar, hatta daha fazla anlatım inceliklerine sahip olduğunun görüleceğini belirtir. Bunu da eserleri ile kanıtlayan Nevai, kendinden sonrakileri bu yolda eserler vermeye teşvik etmiştir.

Nevai’nin doğuda Hindistan’ı ve batıda Osmanlı İmparatorluğu’na kadar olan alanda büyük bir etkisi olmuştur. Nevai bu vasıflarıyla sadece Türkistan ve Türk dilli devletlere değil bütün dünyaya, bütün insanlığa ibret olacak bir şahsiyettir.

Eskişehir Valiliği, Türk Ocakları ve Eskişehir Osmangazi Üniversitesi’nin katkılarıyla Afgan öğrencilerin organize ettiği etkinliğe Vali Dr. Kadir Koçdemir, ESOGÜ Rektörü Prof. Dr. Hasan Gönen, Türk Ocakları Genel Sekreteri Prof. Dr. Orhan Kavuncu, Uluslararası İlişkiler ve Stratejik Analizler Merkezi (TÜRKSAM) Güney Asya Daire Başkanı Fazil Ahmed Burget ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Türkiye ve Afganistan şehitlerini anmak için bir dakikalık saygı duruşu ve hemen ardından Türkiye ve Afganistan milli marşlarının okunmasıyla başlayan etkinlikte Eskişehir Osmangazi Üniversitesi’nde okuyan Afganistanlı öğrencilerin hazırladığı Ali Şir Nevai’yi anlatan sunum yapıldı.

Vali Dr. Koçdemir yaptığı açılış konuşmasında “Biz büyük bir medeniyetin mirasçılarıyız, varisleriyiz ve bu devraldığımız mirasın en kıymetli unsurlarından birisi bugün kendisini anmak üzere bizi bir araya getiren, bizi tekrar kaynaştıran, bize birbirimizin varlığını hissettiren, bizi birbirimizden haberdar eden Ali Şir Nevai gibi üstadlardır. Bu mirasın sahibi olmanın bize yüklediği en büyük borç bu mirası daha da zenginleştirerek, daha da yücelterek, bu bayrağı daha da yukarıya çıkararak bizden sonraki nesillere aktarmaktır. Unutmayalım ki bu hem bizim çocuklarımız ve torunlarımız için hem de bugün bize etmediği kötülüğü bırakmayan, gücünü bize karşı kullanan insanların çocukları ve torunları için. Yani bütün insanlık için hayır demek, mutluluk demek, güzel demek, huzur demek, sükûn demek, adalet demek olacaktır. Bu akşam bizi bir araya getiren gayretli, pek çok imkânsızlık içinde dahi böyle bir organizasyonu gerçekleştiren başta öğrenci kardeşlerim olmak üzere, onlara katkıda bulunan Türk Ocaklarına, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Rektörüne ve buraya katılarak bu akşamın en büyük zenginliği olan sizlere kalpten teşekkür ederim.” dedi.

Ali Şir Nevai’nin büyük bir devlet adamı, sanat adamı olduğuna dikkat çeken ESOGÜ Rektörü Hasan Gönen “Bize Türkçe’nin 15. yüzyıldan bugüne getirmiş ve kendisine müteşekkir olduğumuz bir şairimizdir. Ali Şir Nevai devlet adamlığının, sanat adamlığının yanında elbette Muhakemet’ül Lugateyn eseriyle sadece Çağatay Türkçesi’ni değil, Çin’den Erbil’e kadar Türkçemizi yayma başarısını ve cesaretini göstermiş büyük bir dil âlimimizdir.” dedi.

Özbek öğrenciler tarafından Ali Şir Nevai’nin şiirlerinin seslendirildiği etkinlikte Prof. Dr. Orhan Kavuncu “Bugünkü Türkistan”, Prof. Dr. Ahmet Kartal “Türkçeye Ruh Veren Şair” ve Fazil Ahmed Burget de “Siyasi ve Türkçü Kimliği” konularında konuşma yaptılar. Afganistanlı sanatçı Davut Çavuş ise Ali Şir Nevai’nin şiirlerinden parçalar seslendirdi.

Tören sonunda düzenlenen etkinliğe katkıda bulunanlara plaket verildi. Türk Dünyasından gelen öğrencilere ve düzenlemiş oldukları etkinliklere verdiği desteklerden dolayı Vali Dr. Kadir Koçdemir’e yöresel kıyafet olan çapan giydirilerek plaket takdim edildi.

 Ocak başkanımız Prof.Dr. Nedim Ünal’da: ‘Bilge insanlar ölmezler,onlar ancak unutulduklarında ölürler.Ali Şir NEVAİ; “Türkçenin içine girince onsekiz bin alemin üstünde de alem olduğunu”söyleyen büyük bilge kişi.Türkçenin 5 asır önce en büyük kitabını yazan kişi,Nevai’nin bugünlere taşınmasını sağlayan Özbek Türkü çocuklarımızı kutluyorum,bizimle beraber bu çocuklarımıza her türlü desteği sağlayan Valimiz Dr.Kadir KOÇDEMİR’e Şükranlarımı iletiyorum’ dedi.

TÜM FOTOGRAFLAR İÇİN:http://www.facebook.com/media/set/?set=a.10150733243674081.412694.375432689080&type=1