ESKİŞEHİR TÜRK OCAĞI ANADOLU ERENLERİ KONULU ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİ ARASI MAKALE VE LİSE ÖĞRENCİLERİ ARASI DENEME YAZMA YARIŞMASI ÖDÜL TÖRENİ YAPILDI.

2021 yılının UNESCO tarafından Yunus Emre, Hacı Bektaş-ı Veli ve Ahi Evran yılı ilan edilmesi ve Yunus Emre’nin hem dünya beşeriyetine ortak bir değer olarak takdim edilmesi hem de ülkemize bir kez daha hatırlatılması;  2021 yılının “Bizim Yunus” olarak anılması, Yunus Emre’nin mirası olan Türkçenin öneminin vurgulanması, medeniyet dili kimliğiyle bilinçli ve doğru kullanılmasının sağlanması amacıyla “Dünya Dili Türkçe” adıyla Sayın Cumhurbaşkanımızın Yunus Emre’yi himaye etmeleri vesilesiyle Eskişehir Türk Ocağı Milli Eğitim Bakanlığıyla iş birliği yaparak ‘Anadolu Erenleri’ başlıklı üniversite öğrencileri arasında makale, lise öğrencileri arasında deneme yazma yarışmaları açmıştı. Bu yarışmalara üniversite öğrencileri 25 makaleyle, lise öğrencileri 80 denemeyle katıldı. Titiz bir değerlendirme sürecinden sonra 1 Haziran 2021 tarihinde Ocak Web sitesinden ve sosyal medya hesaplarından yarışmanın sonuçları ve ödül töreni tarihi açıklandı.
Yunus Emre ve Dünya Dili Türkçe, Hacı Bektaş-ı Veli ve Birlikte Yaşama Kültürü, Ahi Evran ve Ticaret’in öne çıkarıldığı makale ve denemelerin ödül töreni 3 Haziran 2021 Perşembe günü saat: 18.00’de Zoom üzerinden yapıldı. Derece alanlara para, kitap ve plaket takdiminde bulunuldu. Anadolu’nun üç bilgesini kaleme alanların yanı sıra programa öğrencilerin danışman öğretmenleri ve yakınları da iştirak ettiler. Eskişehir Türk Ocağı başkanı Prof.Dr. Nedim Ünal, kalem sahiplerine, onların üzerinde emeği bulunanlara teşekkür ettikten sonra Ağustos ayında yapılacak Hacı Bektaş-ı Veli ve Birlikte Yaşama Kültürü Bilgi Şöleni, Ekim ayında yapılacak Ahi Evran ve Ticaret Bilgi Şöleni hakkında bilgi verdi.

MAKALE YARIŞMASINDA DERECE ALANLAR
1-DENİZ ŞENCAN ( YILDIRIM BEYAZIT ÜNİ. PSİKOLOJİ BÖL.)I. ÖDÜLÜ
2-DOĞUKAN ORUÇ ( İSTANBUL ÜNİ. TARİH BÖL.).2. ÖDÜLÜ
3-ABDÜLKADİR DEMİRCAN ( AFYON KOCATEPE ÜNİ. TARİH BÖL)3. ÖDÜLÜ
4-MEHMET AKİF ÖZDAL ( CUMHURİYET ÜNİ. GÜZEL SANATLAR FAK. RESİM BÖL.) TEŞVİK ÖDÜLÜ
5-MERVE TUĞ ( ANADOLU ÜNİ. İKTİSAT BÖL.)TEŞVİK ÖDÜLÜ
DENEME YARIŞMASINDA DERECE ALANLAR
1-EYÜP OLGUN ( ORDU/ÜNYE YUSUF BAHRİ ANADOLU İ.H.L) I. ÖDÜLÜ
2-ELA NUR TABAKLI ( KASTAMONU GÖL ANADOLU LİSESİ)2. ÖDÜLÜ
3-BUSE BAYAT ( ANTALYA/KONYAALTI MUHİTTİN MUSTAFA BÖCEK ANADOLU LİSESİ)3. ÖDÜLÜ
4-HÜSEYİN EMRE ÖZ ( ADANA/SEYHAN İLHAN ATIŞ ANADOLU LİSESİ)TEŞVİK ÖDÜLÜ
5-SİMAY SUDE MANİOĞLU ( ESKİŞEHİR ETİ SOSYAL BİLİMLER LİSESİ,TEŞVİK ÖDÜLÜ
Eskişehir Türk Ocağı