Türk Ocakları’nın 100’üncü yılı dolayısıyla Türk Ocakları Eskişehir Şube Başkanı Prof. Dr. Nedim Ünal’ın davetlisi olarak Eskişehir’e gelen Türk Dünyası’ndan Sorumlu Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ ve Türk Ocakları Genel Başkanı Nuri Gürgür, dün Dedepark Otel’de düzenlenen kabul resmine katıldı. Toplantıya ayrıca, Vali Kadir Koçdemir, AK Parti Eskişehir Milletvekili Salih Koca, ETO Başkanı Harun Karacan, Odunpazarı Belediye Başkanı Burhan Sakallı, Büyükşehir Belediye Başkanvekili Ertan Koşarsoy ve çok sayıda davetli katıldı.

“ESKİŞEHİR GURUR VE ONUR KAYNAĞIMIZ OLACAK

”Türk Dünyası’ndan Sorumlu Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, burada yaptığı konuşmada, Eskişehir’in Türk Dünyası Kültür Başkenti olmasından büyük mutluluk duyduğunu belirterek, “Eskişehir’in Türk Dünyası Kültür Başkenti olmasıyla iligili yasa tasarı şeklinde TBMM’ye gönderdik. İlgili komisyonda görüşüşülecek. Daha sonra Eskişehir Türk Dünyası’na yaraşır, yakışır hizmetlerle adını iftiarla duyuracaktır. Bizlerde bundan onur ve gurur duyacağız” diye konuştu

.“ESKİŞEHİR’DE DESTANLAR YAZILDI”

Bekir Bozdağ, konuşmasına Türk Ocağı Eskişehir Şubesi Başkanı Nedim Ünal’a “Bizleri Eskişehirliler ile buluşturduğunuz için teşekkür ederiz” sözleriyle başlayarak, “Eskişehir destenların yazıldığı yerlerden bir tanesidir. 2’nci İnönü Zaferi’nin 91’inci yılını kutladığımız bugünde tüm şehitlerimizi, terörle mücadelede hayatını kaybedenleri şükranla yad ediyorum” dedi. Bozdağ, Türk Ocakları’nın kurulduğu ilk yıllarda çok sıkıntılar çektiğini belirterek, “Zaman zaman darbeciler, zaman zaman İngilizler, zaman zaman da bizimkiler kapattı. Bu kilitleri kimler vurduysa şimdi onlardan eser yok” dedi.

“BUGÜNÜ BİLEMEYEN ÜLKELERİN GELECEĞİ OLAMAZ”

Türk Ocakları’nın yol gösterici olduğunu ifade eden Bozdağ, “Dünya, ilimde, sanatta, ekonomide, teknolojide her alanda doğru zamanda algılamalı,sürekli dünle övüneni düne takılıp kalan, bugünü anlamayan, anlayamayan değil herkesten önce görüp herkesten evvel yol alan bir görüşe sahip olmamız lazım. Yoksa kendi etrafımızda yürür dururuz. Bugün yaşayan Türk milleti ile geçmişteki Türkleri bağlayan halk arasında köprüleri kurmamız lazım. Geçmişini bilemeyen, neler oldu, nelere sahiptik nelere sahip olacağız, bunu bilemeyen ülkelerin geleceği olamaz. Bu ocaklara büyük görevler düşüyor. İlimi, irfanla, kültürle, biz bugünü buluşturmak zorundayız. Yıkılan köprüleri yeniden inşa etmek, kullanılmaz halde olanları kullanılır hale getimemiz gerekiyor” şeklinde konuştu.

“DİL VE DİN KÖPRÜSÜNÜ GÜÇLENDİRMELİYİZ”

Bu coğrafyada yaşayan insanlarla Türkiye’nin birer din ve dil köprüsü olduğunu ifade eden Bakan Bozdağ, bu köprülerin güçlendirilmesi gerektiğini belirtti. Bozdağ, “Dinimizin doğru öğretilmesi, doğru yaşatılması adına Türk Ocakları önemlidir. Bazı Avrupa ülkelerindeki çok sayıdaki vatandaşlarımızla din köprüsünü güçlendirmeliyiz. Bunun bir adımı olarak da Kuran-ı Kerim’in ve Hz. Peygamber Efendimizin hayatının seçmeli ders olarak okutulacak olması en önemli köprülerinden biri olmuştur. Türk dünyası islam dünyasındaki kardeşlerimizle bizleri buluşturacaktır”dedi.Başak​an Yardımcısı,100.yıl etkinliklerine destek olan Türk Ocağı gönüllülerine şükran plaketi takdim etti. Sayın Bakana Türk Ocakları Genel Başkanı Nuri GÜRGÜR bey Özel yapılmış el işlemesi Minyatür anı tablosu hediye etti,Türk Ocakları Genel Başkanı Nuri Gürgür bey’e de Vali Kadir KOÇDEMİR,yekpare ağaçtan yapılmış bir tuğra hediye etti.

Toplantının sonuda ESKİŞEHİR TÜRK OCAĞI 100.YIL BÜYÜK ÖDÜLÜ’ÇANAKAKLE’DEN -CUDİYE ‘BÜTÜN ŞEHİTLER ADINA ,1996 DA DİYARBAKIR LİCEDE SICAK ÇATIŞMADA ŞEHİT OLAN ALİ İHSAN KARABULUT’UN OĞLU ALİ KARABULUT’A VERİLDİ.Türk Ocağının kuruluşuna vesile olan ve sonra Çanakkale’ye gidip 190’ı da şehit olan ‘askeri Tıbbiyelilerden ‘bugüne bu coğrafyayı Çanakkale’den Cudiye ‘Ebedi vatan yapan’ şehitlerimiz hatırasına temsilen bir şehit çocuğuna verildi. 100 Yıl’a mahsus ihdas edilen ödül Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ’ın elinden şehit çocuğu Ali karabulu’a verildi.Ali’nin hikayesi:5 sene önce şehitlerle ilgili açılacak sergi için fotoğraflar çekilirken,bir şehidin kabrini sulayan çocuk görüldü,senin babanmıydı diye sorulan soruya ‘evet babamdı’efendim’diye cevap verdi.’Babanı tanıdın mı,gördün mü’diye sorulması üzerine’Hayır efendim annem bana hamileymiş’diye cevap verdi.İşte bu 100.YIL büyük ödülü,’Çanakkaleden-Cudiye​’bu toprakları vatan yapanlar ve babalarını görenler ve görmeyenler adına babasını görmeyen,tanımayan,doymaya​n Ali KARABULUT’a bu sebeplerle verildi.Eskişehir Valisi sayın Kadir KOÇDEMİR’de Alinin hayat boyu tahsil hayatının masraflarını karşılayacaklarını belirtti.

fotograflar için: http://www.facebook.com/media/set/?set=a.10150665266644081.404561.375432689080&type=1