Eskişehir Valisi Sayın Güngör Azim Tuna,Türk Ocağımızın ev sahipliğinde şehrimizde misafir olarak yer alan 155 Türkmen aile reisine Öğretmenevi’nde akşam yemeği verdi.

Programa Eskişehir Valisi Güngör Azim Tuna, Vali Yardımcıları Hamdi Bilge Aktaş, Mesut Kesen, İl Milli Eğitim Müdürü Necmi Özen, Kerkük Vakfı Temsilcisi Prof. Dr. Mahir Nakip, Türkmeneli Vakfı Telafer Sorumlusu Adil Selvi, hayırseverler ve Türkmen aileleri katıldı.

Programın düzenlenmesinde emeği geçen herkese teşekkür eden Vali Tuna, yemek esnasında yaptığı konuşmada, Telafer’den gelen misafirleri Eskişehir’de ağırlamaktan büyük mutluluk duyduğunu ifade etti.

Yaşlısıyla, genci ve çocuğuyla yaklaşık bir yıldır Telaferli misafirleri Eskişehir’de ağırladıklarını anlatan Vali Tuna, bu süreç içerisinde zorlu bir kış dönemi geçirildiğini ve bu insanlara yardım elini uzatan herkese teşekkür ettiğini dile getirdi. 

Ocak Başkanımız Prof. Dr. Nedim Ünal ve hayırsever arkadaşlarına teşekkür ettiğini yineleyen Vali Tuna, “Birçok insanın yapamadığını bu arkadaşlarımız Allah rızası için yapmıştır. Birbirimize hizmet ettiğimiz sürece, destek olduğumuz ve yardımlaştığımız sürece Allah’ın rızasını da kazanmış oluruz! Bu dünyaya sadece kendimiz için yaşamaya, gezmeye, eğlenmeye gelmedik. İnanan insanlar olarak bizler bunun farkındayız. Hepimiz insanız, hepimiz kardeşiz. Bizim devlet anlayışımızda da ‘insanı yaşat ki, devlet yaşasın’ mantığı yürütülür” diye konuştu.

“Biz, Türk devleti olarak her zaman sizin yanınızdayız. Kapımız her zaman herkese açık!” ifadelerini kullandı.

Hayır işinde Eskişehir insanının adeta yarıştığını dile getiren Vali Tuna, Telaferli Türkmenlerinde ilimizde yaşadığı sürece gerekli yardımı alacağına inandığını belirterek sözlerini bitirdi.

TELAFER NE KADAR SİZİNSE O KADAR BİZİM,ESKİŞEHİR NE KADAR BİZİMSE O KADAR SİZİN

Türk Devletinin ve Türk insanının ne kadar hamiyetperver olduğunu aktaran Ocak Başkanımız:”SİZ BİZSİNİZ,BİZ SİZİZ.AÇ,AÇIKTA DEĞİLSİNİZ,BİZLERİN EMANETİ,MİSAFİRİMİZSİNİZ.TELAFER NE KADAR SİZİNSE O KADAR BİZİM,ESKİŞEHİR NE KADAR BİZİMSE O KADAR SİZİN” diye konuştu.

Ağustos 2014’den beri 1150 Iraklı Türkmen vatandaşın Eskişehir’de yaşamını sürdürdüğünü söyledi. Türkmen vatandaşların yaşadığı bazı sorunları anlatan Başkanımız, en önemli meselelerin, eğitim, sağlık ve barınma yönünde yaşandığını ama hayırsever vatandaşların göstereceği diğerkâmlıkla bunların en kısa zamanda halledileceğini belirtti.

Kerkük Vakfı Temsilcisi Prof. Dr. Mahir Nakip ise, Türk insanının çok kadirşinas olduğunu söyledi. Türk insanının herkese kucak açtığını belirten Nakip, “Bizim kardeşliğimizi, birlik ve beraberliğimizi kimse bozamaz” dedi. 40 yıldır Türkiye’de yaşadığını aktaran Nakip, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nden ve Türk insanından övgü ile bahsetti. Nakip, göstermiş olduğu misafirperverlikten dolayı programı düzenleyenlere teşekkür ederek sözlerine noktayı koydu.

Türkmeneli Vakfı Telafer Sorumlusu Adil Selvi de, huzur ve sükûnet içinde yaşayan Iraklı Türkmenlerin yerlerinden ve yurtlarından edildiğini, kendilerine tek kucak açan ülkenin ise; Türkiye Cumhuriyeti ve Türk insanı olduğunu vurguladı.