Ocağımızda üyelerimizle ve dostlarımızla bayramlaşma program yapılmıştır. Programda konuşma yapan Ocak Başkanımız şunları söylemiştir;

BAŞKANIMIZ PROF. DR. NEDİM ÜNAL’IN RAMAZAN BAYRAMI MESAJI

Aziz Türk Milleti,

Bir Ramazan Bayramını daha bayram sevincinden çok terörün, İslam dünyasında emperyalistlerin vekâlet savaşlarının eşliğindeki kardeş kavgalarının ıstırabı, acısı ve hüznüyle idrak ediyoruz. Kardeşliğin, yardımlaşmanın, diğerkâmlığın numunesi olması gereken Ramazan ayı ve Bayramı maalesef yine bizleri acılara gark eden vahşetlere sahne olmaktadır. Bütün bu olumsuzluklara rağmen büyük milletimiz tarihinden tevarüs ettiği o asil duygu ve davranışları sergilemeye, dardaki kardeşlerine yardım etmeye devam ediyor. Şurası muhakkak ki Türk-İslâm âleminin kurtuluşu yine, bin yıldır bu coğrafyanın liderliğini yapan büyük Türk milletinin öncülüğü ve önderliğinde gerçekleşecektir.

Aziz Ocaklılar,

İçinde bulunduğumuz ortamdan çıkış yolu ararken tarihimiz ve medeniyetimiz bizim referans çerçevemiz, sağduyu, akıl ve teenni ile hareket etmek ise yöntemimiz olmalıdır. Dünya dengeleriyle siyasî ve askerî gücümüzün gerçekçi bir muhasebesine dayanmayan siyasetlerin telafisi için bundan sonra adımlarımızı çok daha dikkatle atmalıyız. Denize düşerken sarıldığımız yılanların bizi sokma ihtimaline karşı müteyakkız olmalıyız. Temelde bölgemizi tasarlayan büyük güçlerin yol açtığı ama ülkemizi yönetenlerin de yol boyunca kritik hatalarıyla derinleşen Suriye krizinin ve Suriye’nin kuzeyindeki yeni ihanet projesinin boyutlarını dikkatle mütalaa etmeliyiz. Bu vesileyle, şunu belirtmek gerekir ki, ülkemize sığınan Suriye yurttaşlarına vatandaşlık verilmesi, büyük riskleri beraberinde getirecektir. Türk milleti 5-6 yıldır savaşın vahşetinden kaçan Suriyeli misafirlerimizle ekmeğini bölüşmektedir. Elbette ki bu vicdanî, İslâmî ve insanî bir borcun ifasıdır. Ne var ki, Suriyelilere vatandaşlık verilmesi içte pek çok soruna yol açacağı gibi, Suriye’yi yeniden tasarıma tâbi tutanların ekmeğine yağ sürecek, Türkiye’nin güneyini çevrelemeyi amaçlayan hain projeye kolaylık sağlayacaktır.

İçeride bir yıldır bölücü terör örgütüne karşı güvenlik güçlerimizin cansiperane bir şekilde yürüttüğü mücadelenin anlamlı olması, kanını vatan uğrunda akıtan şühedanın ruhlarının muazzep olmaması için bölücü siyasete karşı Türk milletinin birliğinin tahkim edilmesi ve terör örgütünün taleplerinin asla müzakere edilmemesi elzemdir. 

Türk Ocakları olarak ısrarla vurguluyoruz ki Türkiye öncelikle kardeşlik ve eşitlik hukuku çerçevesinde Türk dünyası ile ilişkilerini geliştirmelidir. İslam âleminin çıkarları, bütün dünyayı karşımıza alan hesapsız-kitapsız sloganik söylemlerle değil, akılcı ve gerçekçi politikalarla savunulabilir. Türkiye’yi yönetenler, yüz yıl öncesine benzer bir şekilde coğrafyamızın haritasını yeniden çizmeye çalışanların tuzaklarına karşı azamî derecede dikkatli olmalıdır.

Aziz Türk Milleti,

Eskişehir Türk Ocağı olarak geçen yıllarda olduğu gibi bu yıl da mağdur ve mazlum kardeşlerimiz yanında olduk. 

Yardımlarımızı şehrimizde bulunan Telafer Türkmenlerinin çocukları ve Özbek Türkleri çocuklarının giydirilmesi ile 350 Türkmen ve Özbek Türkü ailelerin evlerine iaşe ve nakit yardımı olarak gerçekleştirdik. 
Yıl boyunca sürecek olan yardım kampanyamıza katkı veren
vatandaşlarımızı gönülden kutluyorum. Bahusus, kahraman güvenlik güçlerimizin, gazilerimizin, şehit ailelerinin bayramını gönülden kutluyor, kendilerinden bizlere haklarını helal etmelerini diliyorum. 

Bu toprakları vatanlaştıran ecdadımızı ve aziz şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyorum.Bu vesileyle bütün Türk ve İslâm âleminin Ramazan bayramını tebrik ediyorum.