Eskişehir’de yaşayan Telaferli Türkmenler Reşadiye Camii önünde Cuma namazı çıkışı terör örgütü IŞİD(DAEŞ) ‘in katlettiği Türkmenlerle ilgili Eskişehir Türk Ocağı ile birlikte bir basın açıklaması yaptı.

Açıklama Şöyle:

“IŞİD 200 TÜRKMEN’İ KATLETTİ

İki gün önce terör örgütü IŞID Türkmen yurdu Telafer’de yine masum sivil Türkmenleri hedef aldı. Haftalardır elinde rehin tuttuğu 200 Türkmen’i kurşuna dizip katletti.

Gözü dönmüş cani IŞID, Irak sahasında ortaya çıktığı günden beri hep Türkmen bölgelerinde cinayetlerini sürdürmekte, bir taraftan yaptığı katliamlar diğer taraftan sürgüne zorlamalarla Türk’den başka bir sivrisineğin yaşamadığı 500 bin nüfuslu 1000 yıllık Türkmen yurdu Telafer’in, nüfusu 100 bine düşürülmüş vaziyettedir. Ne yazık ki başta Irak hükümeti ve devleti olmak üzere dünyadaki büyük devletler ve insani kuruluşların gözleri önünde yapılan bütün kıyımlar ve katliamlar, hep Türkmen bölgelerinde meydana getirilmiş ve binlerce Türkmen’in canına kıyılmıştır.

Irak’ta yegâne silahsız olan Türkmen toplumu kıyaslanmayacak derecede IŞID’ın ağır silahları karşısında her gün kayba uğramaktadır. Irak Türklüğü 1926’dan bu tarafa bu katliam ve zulümlere muhatap olmaktadır. Bu oyunlar önceleri büyük Türk şehri Kerkük’de sahnelendi, dünyanın en stratejik şehri olan Kerkük’ün yarısı Türksüzleştirildi ve şimdide aynı oyunlar Telafer’de sahneleniyor.

2003’ten beri Irak’ta IŞID dâhil birçok güç tarafından Türkmenlerin uğradıkları saldırılar karşısında Irak hükümetinden ciddi bir hareket göremiyoruz. Zaman zaman Türkiye’den yükselen sesler moralleri diri tutmuşsa da artık bu zor günlerde bu mağdur topluluğu daha ciddi adımlar atılarak yardım eli uzatılmalıdır. Bu facia karşısında Türkiye Cumhuriyeti, Dışişleri Bakanlığının açıklaması yerindedir. Ancak bu olayların tekrarlamaması için Anavatan’ın daha somut adımlar atarak caydırıcılığı devreye sokmalıdır.

Türk ve dünya kamuoyu bilsin ki Türkmenler on yıllardır zulüm, sürgün, işkence ve katliamlara rağmen dün dimdik ayakta durduğu gibi bu günde duracak ve mücadeleye devam edeceklerdir.

Telafer’li Türkmen Şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyoruz…

Türk Milletinin Başı Sağ Olsun.”