TÜRK DÜNYASI MİLLİ KÜLTÜR BİLGİ YARIŞMASININ BİRİNCİSİ MESERRET İNEL İLKÖĞRETİM OKULU

Eskişehir Türk Ocağı’nın geleneksel hale getirdiği Orta Okullar arası XI.“Milli Kültür Bilgi Yarışması” nın Finali 31 Mart 2013 Pazar günü saat 11.00’ de Yunus Emre Kültür ve Sanat Merkezi’nde yapıldı. Yarışmaya daha önceki elemelerin sonunda finale kalan Meserret İnel, Nasrettin Hoca, Sami Sipahi, Gaffar Okkan ve Fahri Günay Orta okulları katıldı.

Yunus Emre Kültür ve Sanat Merkezindeki yarışmaya Eskişehir Valisi Kadir Koçdemir’in yanı sıra Milli Eğitim Müdürü Arif Dede, Odunpazarı İlçe Milli Eğitim Müdürü Muhittin Adıyaman ile çok sayıda öğretmen, veli ve davetli katıldı.

Yarışmanın İlk Sorusu Vali Dr. Koçdemir’den

Yarışmacı okullara toplam 20’şer soru soruldu. Vali Dr. Kadir Koçdemir tarafından yöneltilen ilk soruda, aynı zamanda Türk Dünyası Kültür Başkentliğinin sloganı olan ‘Dilde, fikirde, işte birlik’ sözlerinin de sahibi Kırım Türk Aydını Gaspıralı İsmail Bey’in tanınması istendi.

Sayın Valimiz Koçdemir burada yaptığı konuşmada, bazı soruların içinde cevaplarının da bulunduğuna dikkat çekti, “Buradan çıkarılacak ders şu: Soğukkanlılıkla iyi dinlemek, cevabın yüzde ellisidir” dedi.

Türk Dünyasından bu kadar haberdar bir gençlik görmekten duyduğu memnuniyeti ifade eden Vali Dr. Koçdemir, “Beraber bir şeyler yapabileceğimiz ve borcumuzun, alacağımızın olduğu Türk Dünyası ile böyle bir ilgi ve o öyle bir ilginin tezahürü olan bu seviyede bir bilgi hepimizi memnun etti” diye konuştu.

Koçdemir öğrencilere, onları yetiştiren anne babalara, öğretmenlere ve okul idarecilerine teşekkür etti.

Türk Dünyası ,Gençlerin Pırıltılı Gözlerinde

Başkanımız Prof. Dr. Nedim Ünal da konuşmasında, 23 Mart’ta Atatürk Stadyumunda gerçekleşen Türk Dünyası Kültür Başkentliği açılış törenlerindeki kurgu, senaryo ve programın ihtişamından dolayı Vali Dr. Koçdemir ve emeği geçenlere teşekkür etti.

Düzenledikleri Milli Kültür Yarışması ile asıl amaçlarının öğrencileri yarıştırmak olmadığı dile getiren Ünal, şunları söyledi:

“Sizler bizim rüyalarımızın, hülyalarımızın temsilcisisiniz. Sizlerin geleceğini umutla takip ediyor ve geleceğin Türk Dünyasını, sizin pırıltılı gözlerinizde görüyorum. Bizler bunu yıllar önce söylediğimiz de bize hayalci diyorlardı. Şimdi Eskişehir Türk Dünyası Kültür Başkenti oldu. Asla kendimizi küçük görmeyelim. Rüyalarımız, dünyamız çok büyük olsun. Tüm çocuklarımızla gurur duyuyoruz. Annelerine, babalarına, öğretmenlerine minnettarız.”dedi.

Eskişehir İl Milli Eğitim Müdürü Arif DEDE ile Odunpazarı İlçe Milli Eğitim Müdürü Muhittin ADIYAMAN’nın da katılıp birer soru sordukları yarışmanın sonunda Finalde Meserret İnel Ortaokulu 170 puanla birinci olurken, Nasrettin Hoca Ortaokulu ve Fahri Günay Ortaokulu 150 puanla ikinciliği paylaştılar. İki okul yedek sorularla kendi arasında tekrar yarıştı ve İkinciliği Nasrettin Hoca Ortaokulu kazandı.

Şehit Ali Gaffar Okkan Ortaokulu 130 puanla dördüncü, Sami Sipahi Ortaokulu ise 110 puanla beşinci oldu.

Eskişehir’in Türk Dünyası Kültür Başkenti olması sebebiyle Türk Dünyasına ve milli kültüre