Her Düğümde Daha Yakın

Bir şairin sevgilisi ile arasındaki bağı bir ipe benzeterek (Aramızdaki bağ kopup tekrar o bağı kurduğumuzda, attığımız düğüm sebebi ile aramızdaki mesafe daha da kısalır) dediğini hatırlatan Koçdemir, “Bizler de sizlerle yıllardır arzu ettiğimiz sıklıkta görüşemedik. Sizin attığınız yeni düğümlerle bu bağı bıraktığımız yerden daha da yakın mesafeye getireceğiz” şeklinde konuştu. Koçdemir, sözlerini şöyle sürdürdü:

Yeni Heyetleri Bekliyoruz

“Eskişehir’in evlatları arasında pek çok ünlüler var. Bunlardan birisi de Yunus Emre. Yunus Emre şöyle söylüyor, ‘Ete kemiğe büründüm, Yunus diye göründüm’. Eğer sizler olmasanız, sanatçılar olmasa bütün dünya et ve kemik yığınından ibaret kalırdı. Dünyaya anlam katan, hayatı güzelleştiren sizlersiniz. 2013 yılında biz Türk Dünyası Kültür Başkentiyiz ve Türk Dünyasından bütün kültür sanat heyetlerinin Eskişehir’e gelmesini arzu ediyoruz.”

Söz Kültür Elçilerinde

Koçdemir’in konuşmasının ardından, konuk sanatçılar da söz alarak duygu ve düşüncelerini ifade ettiler.

Kırgız sanatçı Roza Amanova, “Eskiden bir söz vardı, (Sanatçılar Allah ile insanlar arasındaki elçidir.) Bugün, yani 21. yüzyıldaki elçiler olarak Eskişehir’e adım attık. Eskişehir’e bayrak getirdik. Eskişehir’in 2013’te Türk Dünyası Kültür Başkenti olması, tüm Türk Dünyasının buraya gelmesi ve bayrağın bundan sonra daha da yükseleceği anlamına geliyor” dedi.

Aynı Masada Tek Yürek

Özbek sanatçı Zamira Suyunova ise konuşmasında, “Bizim hayatımız, kültürümüz, yaşam tarzımız aynıdır. Bunu kimse inkar edemez. Her sabah Türk Dünyasında Türk müziği çalınmakta ve bunu herkes severek dinlemektedir” diye konuştu.

Rusya Federasyonu Saha (Yakut) Cumhuriyeti’nden Ayaarhan Grubu’nun sözcüsü de, şunları söyledi:

“Biz Sibirya’dan Saha Türklerini burada temsil ediyoruz. Eskiden belki de beraber olduğumuzun farkındaydık. Bu aralar biraz uzaklaşmıştık. Bundan dolayı halklarımız arasında kopukluklar oldu. Ama biz buna rağmen kendi Türkçemizi, kendi dilimizi koruduk. Türk dünyası ülkelerinden geldik ve aynı masada oturup yemek yerken birbirimizi anlıyoruz. Bu toplantımızdaki birlikteliğimizin hiçbir zaman dağılmamasını diliyorum.”

fotograflar:http://www.facebook.com/media/set/?set=a.10151170987549081.463656.375432689080&type=1