Türk Ocakları tarafından gündemdeki konuların değerlendirilmesi amacıyla her yıl yapılmakta olan Bölge Toplantısı, 9 Mayıs Cumartesi günü, Anemon Otel’de yapıldı. Ege ve Marmara Bölgemizden 11 Şubemizin (Aydın, Balıkesir, Bilecik, Bursa, Çanakkale, İzmir, Kuşadası, Kütahya, Manisa, Salihli) katılımıyla gerçekleştirilen Bölge Toplantısı, saat 11:00’de, Türk Ocakları Genel Başkanı Prof. Dr. Mehmet ÖZ, Genel Merkez Yönetim Kurulu üyeleri, Eskişehir Valisi Sayın Güngör Azim TUNA, yüksek yargı üyeleri, Anadolu Üniversitesi Rektör Vekili Prof.Dr. Asım Zafer KAPLANCIKLI, Vali Yardımcısı Bekir Şahin TÜTÜNCÜ, şehrimizin önde gelen işadamları, öğretim üyeleri ve bürokratların yanısıra, üyelerimizin ve gönüldaşlarımızın geniş katılımı ile gerçekleştirilen açılış töreniyle başladı.
Toplantıda Eskişehir Valisi Güngör Azim TUNA, Genel Başkanımız Prof.Dr. Mehmet ÖZ ve Eskişehir Türk Ocağı Başkanı Prof.Dr. Nedim ÜNAL birer konuşma yaptılar.
Vali TUNA, konuşmasında “Türk Ocakları’nın, ülkemizin en güç dönemlerinden birisinde kurulduğunu, millî mücâdelenin kazanılmasında, Cumhuriyetin kurulmasında ve ilk onbeş yıllık dönemde her alanda büyük gelişmeler kaydedilmesinde önemli roller üstlendiğini; Türk Ocaklıların bundan sonra da aynı şekilde ülkemize hizmet edeceklerine inandığını” söyledi. 
Genel Başkanımız Prof. Dr. Mehmet ÖZ de, konuşmasında ülkemizde son zamanlarda gelişen olaylar konusunda önemli açıklamalarda bulundu. Prof.Dr. ÖZ, “ısrarla uygulanmakta olan çözüm sürecinin Türkiye’deki bölücü hareketi güçlendirdiğini; Terör örgütü etkisiz hâle getirilmeden, siláhlı mücâdeleyi kesin olarak bırakmadan yapılacak girişimlerin teröristle müzakere anlamına geleceğini ve onları şımartacağını; verilecek tâvizlerin onları aslâ yatıştıramayacağını; bu yanlıştan en kısa zamanda geri dönülmesi ve millî mutabakata dayanan çözümler üretilmesi gerektiğini” söyledi. Konuşmasında, tehcirin 100. yılı bahane edilerek, Ermenilerce taşkınlık noktasına vardırılan soykırım iftiralarına da değinen Prof.Dr. ÖZ “Türk milleti, haçlı zihniyetinin kalıntısı bir düşmanlık ve ötekileştirmenin sonucu olarak, emperyalist güçlerin iğvasıyla bağımsız bir devlet kurma hayaline kapılan Ermeni örgütlerinin ve onların destekçilerinin baş sorumlusu olduğu olaylar yüzünden soykırım veya insanlığa karşı suç gibi kabul edilemez iftiralara maruz bırakılmaktadır. Buna karşı milletçe yekvücut olmalıyız. Ermeni meselesi, basit bir taziye ve özür meselesi değildir, bir Türk-Ermeni çatışması da değildir. Bu mesele dün, Türk milletinin bu topraklarda bin yıldır kesintisiz ve ortaksız süregelen egemenliğine yönelik bir tehdidin aracı olarak gündeme getirilmiştir. Türk Devleti haklı olduğu bu konuda dik durmalı, asla tavizkâr bir görüntü vermemelidir.”dedi. Prof.Dr. ÖZ, “ülkemizin Ortadoğu’da yürütülen vekálet savaşlarının içine çekilmek istendiğini, bu konuda dikkatli olunması gerektiğini” belirttikten sonra, “Hukuk devleti mefhumunun ağır yara aldığı; etnik bölücü örgütü ve sivil uzantısını, hem ülke içinde hem de uluslararası camiada sempati odağı haline getirmek için muazzam bir operasyonun yürütüldüğü bir ortamda yapılacak olan seçimlerin milletimizin hür irâdesini ortaya koyacak şekilde gerçekleştirilmesi ve seçim sonuçlarının kutuplaşma, kamplaşma ve etnik ayrılıkçı psikolojinin belirginleşmesi gibi olumsuz eğilimleri telafi etmesi, ülkede birliği ve kardeşliği pekiştirmesi” temennisinde bulundu.
Eskişehir Türk Ocağı Başkanı Prof. Dr. Nedim ÜNAL ise, konuşmasında ülke gündemindeki sorunlara değindi ve “bu sorunlara çözüm bulunabilmesi için, sorunların altında yatan sebeplerin iyi bilinmesi gerektiğine” dikkat çekti.
Yapılan konuşmalarından ardından Eskişehir Valisi Güngör Azim TUNA, Türk Ocakları Genel Başkanı Prof.Dr. Mehmet ÖZ’e teşekkür pláketi takdim etti ve sonra açılış törenine katılanlar hep birlikte öğle yemeği yediler
Türk Ocakları Bölge Toplantısı’nın öğleden sonraki oturumunda, yurdun muhtelif bölgelerinden gelen 11 Türk Ocağı Şubesi’nin temsilcileri 2014-2015 dönemine ilişkin faaliyet raporlarını sundular ve ülke sorunları hakkındaki görüşlerini dile getirdiler. Toplantı, saat 19:00 da Anemon Otel’de topluca yenilen akşam yemeğinden sonra sona erdi.