Eskişehir Türk Ocağı ve Anadolu Üniversitesi işbirliğiyle düzenlenen 5. Gençlik Kurultayı, 6-7 Mayıs tarihlerinde Eskişehir – Anadolu Üniversitesi Türk Dünyası Bilim, Kültür ve Sanat Merkezi’nde gerçekleşti. 

“Dilde, Fikirde, İşte Birlik Yolunda Türk Dünyası’nın Çeyrek Asrı” konulu kurultaya, Türkiye’nin dört bir yanından gelen otuz lisans ve yüksek lisans öğrencisi, bildirileriyle katıldı.

Açılış konuşmasını yapan Eskişehir Türk Ocağı Gençlik Kolları Başkanı Ersegün Eyüp Kahraman, misafirlere “hoş geldiniz” dedikten sonra, Türk dünyasının problemlerine değinerek en büyük problemin “bir olamayışımız” olduğundan bahsetti. Ardından kürsüye çağrılan Eskişehir Türk Ocağı Başkanı Prof. Dr. Nedim Ünal ise, bu kurultayın Türk Ocaklı gençlere yakışır bir kurultay olduğunu söyledi ve şunları ekledi:

“Türk milletinin yeniden dirilişi, varoluş destanı da sizin gibi bir avuç genç tarafından bundan 106 sene önce Karacaahmet Mezarlığının taşları arasında bir seher vakti atılmıştı. Onlar bu Ocak’ın kuruluşuna da aynı zamanda vesile olan büyüklerinizdi. Türk Ocakları 1912 yılında milletin bağrında ve semasında bir ümit ışığı olarak doğdu, milli mücadeleyi başlattı. Mustafa Kemal’in etrafında toplanarak, Selçuklu, Osmanlı ve Türkiye Cumhuriyeti devamlılığı içinde bu milli devletin oluşumunu işte böylesine bir çatının altında toplanan o gençler meydana getirdi. Sizler, onların varisisiniz. O halde sizler, onları layık olma mecburiyetindesiniz. Onlar gibi olmak, onlar gibi düşünmek ve hayatınıza onlar gibi düşündüklerinizi geçirmek mecburiyetindesiniz.”

Anadolu Üniversitesi Türk Dünyası Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Mehmet Topal’ın da katıldığı kurultayda, Anadolu Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ali Savaş Koparan’ın konuşmasından sonra Türk Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Orhan Kavuncu açılış konferansını gerçekleştirdi. Programa, ilerleyen dakikalarda, Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Naci Gündoğan da katılarak konuşmasını yaptı.

İsmail Gaspıralı, Alihan Bökeyhan, Ebulfez Elçibey, Mehmet Emin Yurdakul, İsa Yusuf Alptekin, Hamdullah Suphi Tanrıöver gibi Türk dünyası büyüklerinin isimlerinin verildiği oturumlarda, gençler, İsmail Gaspıralı’nın çıkardığı Tercüman Gazetesi’nde 1911 yılında kullanmaya başladığı “Dilde, Fikirde, İşte Birlik” düsturu kapsamında, Türk Cumhuriyetleri ve Özerk Türk Cumhuriyetlerinin Tarih, Kültür, Edebiyat, Din, Sosyoloji, İktisat, Sanat, Bilim ve Teknoloji, Musiki, Dil, İletişim ve Jeopolitik ile ilgili konularını/sorunlarını inceleyen, araştıran, tartışan ve öneriler getiren tarzda hazırlanan bildirilerini sundu.

Gençlik Kurultayı’nın kapanış konuşması TÜLOMSAŞ Başmüfettişi Mustafa Tezel tarafından gerçekleştirdi. Sonuç bildirgesini sunan Tezel, “6. Gençlik Kurultayı’nın ‘Türk Gençliğinin Karşı Karşıya Bulunduğu Manevi Buhran’ konusunda düzenlenmesinin teklif edilmesi uygun görülmüştür” dedi.

Gençler, kurultayın sona ermesinin ardından Söğüt ve Bilecik’e gezi gerçekleştirerek Ertuğrul Gazi ve Şeyh Edebalı türbeleri ziyaret etti. Gençler, kurultayın ilk günü, Eskişehir Türk Ocağı’nın yeni binasını da ziyaret etmiş ve Prof. Dr. Nedim Ünal ile hasbihal etmişti.