Rumlar yüzlerce Türk’ü katletti

Rumların 21-25 Aralık 1963’te estirdiği terör tarihe ‘Kanlı Noel’ olarak geçti

Tarih 20 Aralık 1963 gününü gösteriyordu. Lefkoşa’nın Tahtakale semtinde gözleri’ni kan bürümüş EOKA’cı Rumlar, evlerine gitmekte olan Türk kadınlarının üstünü aramaya kalkıştı. Direnişle karşılaşan Rumlar, bunun üzerine, otomatik silâhlarla kalabalığın üzerine ateş açtı. Zeki Halil ve Cemaliye Emirali adlı iki Türk şehit düştü. 21 Aralık’ta ise Rumların Türk halkına olan kin ve nefreti patladı. Rumlar, Kıbrıs Türk mahallelerinde otomatik silâhlarla Türk avına çıktılar. Işık yanan evlere, işyerlerine ve gördükleri her canlıya ateş açtılar. Bir grup Türk, Lefkoşa Lisesi’nin bahçesinde katlimları telin ederken, EOKA çeteleri tarafından kurşunlandı. Türk mahallerinde taş üstünde taş bırakmayan Rumlar’ın bu vahşeti 25 Aralık’a kadar sürdü. Türk halkına yönelik başlatılan bu olayla “Kanlı Noel” olarak tarihe geçti.

Katliamın en acı olayı ise 24 Aralık akşamı yaşandı. O dönem binbaşı rütbesindeki Nihat İlhan’nın Kumsal’daki evine saldıran Rumlar, küvette saklanan İlhan’nın karısı ve 3 oğlunu vahşice katletti. Olayın yaşandığı ev içerdiği vahşet tablosu nedeniyle “Barbarlık Müzesi” haline getirildi.

Tarihe “Kanlı Noel” olarak geçen, Rumların Kıbrıs’ı Yunanistan’a bağlama amacıyla 1963’te başlattığı silahlı saldırılarda can veren aziz şehitlerimizi rahmet ve saygıyla anıyoruz..