Başmüfettiş Mustafa TEZEL

Muhasip
Başmüfettiş Mustafa TEZEL

 İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Maliye Bölümü’nden 1985 yılında mezun olan Mustafa TEZEL, yüksek lisansını Gazi Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Maliye Bölümünde “yatırım teşvikleri” üzerine yapmıştır. 

Çalışma hayatına 1987 yılında bir kamu bankasında müfettiş yardımcısı olarak başlayan TEZEL, anılan kurumda müfettişlik ve “sorunlu krediler tasfiye kurulu başkanlığı” gibi görevlerde bulunduktan sonra özel sektörde menkul kıymetler alanında faaliyet gösteren bir kuruluşta 1993 – 2001 yılları arasında Genel Müdür ve Yönetim Kurulu Başkanı olarak görev yapmıştır. 

2001 yılındaki ekonomik krizden sonra yeniden kamu sektörüne dönüş yapan ve hâlen Ulaştırma Bakanlığı’na bağlı bir kuruluş olan TÜRASAŞ Genel Müdürlüğünde Başmüfettiş olarak görev yapan TEZEL’in – yatırım teşvikleri, demiryolları, elektrikli araçlar vb. – çeşitli konulara ilişkin makaleleri muhtelif dergilerde yayımlanmıştır. Ayrıca, “yatırım teşvikleri” konusunda yayınlanmış olan bir müşterek kitabın yazarları arasındadır.