3 MAYIS Türkçüler Bayramında Salihli Türk Ocaklarının düzenlediği proğramlar gündeme damgasını vurdu. Bir süredir  yapımı devam eden “Türk Ocakları 100. Yıl Anıt Çeşmesi” nin açılışı organize bir şekilde Türk Dünyası için çok önemli bir gün kabul edilen 3 Mayıs Türkçüler Bayramında yapıldı. 
Başta sayın Belediye Başkanı Zeki Kayda olmak üzere belediye başkan yardımcıları, siyasi partilerimizin ilçe başkan ve yöneticileri, belediye meclis üyeleri, sivil toplum örgütleri temsilcileri , Türk Ocakları Genel Merkez yöneticileri, Türk Ocakları İzmir Şube Başkanı ve refakatindekiler, üniversite hocaları, dekanlar, profösörler, doçentler, ve  kalabalık bir  halk topluluğu açılışa  katılarak tabiri caizse bir tarih yazdılar. 

1912 de kurulan Türk Ocakları 1915 yılında İzmir Şubesini açar. Akabinde bir ay sonra Salihli Şubesi açılır. Kurtuluş savaşında kahraman Türk Ordusu 30 Ağustos Başkumandanlık Savaşında  Yunan Ordusunu  bozguna uğratıp İzmir’e doğru sürerken Yunanlılar  bir yandan kaçıp bir yandanda geçtikleri şehirleri yakıp yıkıyorlardı. 

5 eylül 1922 günü Salihli’de bu yangın furyasından nasibini aldı. Kaçan Yunan ordusu, Salihlide   yerleşık Yunan kuvvetleri ve onlara eşlik eden bazı yerli Rum’lar Salihli’yi ateşe verdiler.   5-6 saat yaya yürüyüşü mesafeden Yunan Ordusunu kovalayan Türk Ordusu gelesiye kadar Salihli cayır cayır yanmaya devam etti. Türk kuvvetleri geldikten sonra yapılan müdahaleler bir çok noktada neticesiz kaldı ve yangın önlenemedi. 

Bu arada Afyon istikametinden trenle gelen Türk Askerlerine  tam bu günkü şehitliğin bulunduğu noktada   pusu kuran Yunanlılar bir çok askerimizi  şehit ettilklerinde tarih 5 Eylül  1922 idi. Kurtuluş Savaşı sonrası  1925 de Salihli Türk Ocakları’nın aziz şehitlerimizin hatırasına  şehit oldukları noktada yaptırdığı şehitler anıtının açılışı yapılmıştı. 

Aradan 89 yıl geçmiş ve Salihli Türk Ocakları, Türk Ocaklarının kuruluşunun 100. Yılı münasebetiyle  yaptırdığı “Türk Ocakları 100. Yıl Anıt Çeşmesi”nin açılışını gerçekleştirerek Salihlimize Türk Ocaklarının 2. anıt eserini kazandırmış oldu. Bu vesile ile  bu eserin yapımına katkıda bulunarak yardımcı olan başta geçen dönemin Salihli Belediye Başkanı  Mustafa Uğur Okay olmak üzere herkese şükranlarımızı sunuyoruz. 

Çeşmemizin açılışının ardından saat 15 te Salihli Belediyesi Zafer Keskiner Tiyatro Salonunda   Dil Tarih Coğrafya  Türk Dili Edebiyatı bölümü hocalarından Prf. Dr. Nurullah Çetin’in konuşmacı olduğu “Türk’ün İstiklâlci Yürüyüşü”  konulu konferansımızı gerçekleştirdik. Nurullah Hoca dönem dönem gerçekleşen Türrk Milletinin istiklâlci yürüyüş  anlarını kategorik olarak sıralarken büyük beğeni topladı.

Konferans başlamadan Çeşmenin yapımına katkısı bulunan kişi ve kuruluşlara piâketlerinin verildiği bir plâket töreni yapıldı ve çok yoğun bir kalabalığın coşkuyla izlediği konferansa geçildi. 

Salihli Türk Ocağının 3 Mayıs etkinliklerinin son ayağı Salihli Belediyesi Bizim Ev tesislerinde düzenlediğimiz 3 Mayıs Türkçüler Bayramı Şölen Yemeği idi.   Bir yaz gecesini andıran güzel bir havada olağanüstü yoğun bir katılımla gerçekleşen Şölen Yemeğimiz , milli hisleri kabartan özgün parçalarla sahneyi mekânın orkestrası ile paylaşan Üniversiteli Bozkurtlar gurubunun müzisyenleri  özellikle ” Çırpınırdı Karadeniz ve Türkiyem” parçalarını okurken davetlileri ayağa kaldıran, coşturan solist kızımız ile  belleklerde olağanüstü izler bıraktı. 

Gecenin güzelliklerinden biri de her yıl 3 Mayıs’ta çıkardığımız Salihli Türk Ocağının yayını olan “3 Mayıs Dergisi”nin masalara servis edilerek okuyucuları ile buluşturulması idi.  Bu yıl muhteva, yazı kalitesi , tarihi belge ve evrak yayını ” Türkiyede , dünyada ilk defa yayınlanan arşiv, belge ve evraklar”  uluslararası değeri olan yazar ve araştırmacı kadrosunun fazlalığı ile kendisini aştığını gördüğümüz dergimizi beğeninize sunmaktan da ayrıca gurur duyuyoruz. 

Nice mutlu 3 Mayıslarda buluşmak üzere! Ne mutlu Türk’üm diyene!