TÜRK DÜNYASI KÜLTÜRÜ TOPLULUĞU”  NEVRUZ BAYRAMI’NI  KUTLADI

Uludağ Üniversitesi bünyesinde faaliyet gösteren “Türk Dünyası Kültürü Topluluğu” 21 Mart 2014 Cuma günü Türk Milletinin Ergenekon’dan çıkış günü olan Nevruz’u  bir dizi etkinliklerle kutladı.

Saat: 10.00’ da Azerbaycan Diller Üniversitesinden gelen misafirler ; Uludağ Üniversitesi Kırmızı Salon’ da Nevruz Hakkında kısa bilgiler verdiler. Ardından Nevruz’ un Azerbaycan da nasıl karşılandığını o süreçte neler yaptıklarından bahsettiler. Misafir grup daha sonra Nevruz’ un nasıl kutlanıldığını kendi ülkelerinden oyunlar ve ezgilerle birlikte gösteriler yaparak sergilediler.. Katılımın yoğun olduğu programda Uludağ Üniversitesinden öğrencilerde yarışmacı olarak katıldılar ve çeşitli ödüller kazandılar. Programın sonunda Azerbaycanlı ekip kendi ülkelerinde Nevruz zamanı yaptıkları yemekler ve tatlılardan ikramda bulundular.

Saat: 13.00’ de UÜ. Türk Dünyası Kültürü Topluluğu önderliğinde, Uludağ Üniversitesi Mediko Merkezi önünde toplanan öğrenciler Üniversite içinde Nevruz Yürüyüşü yaptılar. Yürüyüşün önünde Ay Yıldızlı Türk Bayrağı olmak üzere Türk Dünyasından; Kazakistan, Özbekistan, Azerbaycan, Kırgızistan,  Türkmenistan, Tacikistan, KKTC, Kosova ve Kırım’ a ait bayraklar bulunuyordu.  Yürüyüşe Davul ve Zurna eşliğinde: Mediko, Eğitim Fakültesi, İİBF, KYK, Anfi Tiyatro yol güzergahı üzerinden  hareket edildi.

Saat:14.00’ de UÜ. Türk Dünyası Kültürü Topluluğunun hazırlamış olduğu Nevruz Şenliği başladı. Program’ ın sunuculuğunu Bursa Türk Ocakları Gençlik Kollarından Merve AKSOY ve Mustafa MERCAN yaptılar. Saygı duruşu ve İstiklal Marşının ardından Türk Dünyası Kültürü Topluluğu başkanı B. Feyyaz ABİŞOĞLU’ nun konuşması vardı. Daha sonra Nevruz ateşi, şiirler eşliğinde yapılan gösteriyle yakıldı. Nevruz ateşi yakılınca geleneksel ateş üstünde atlama ve demir dövme etkinlikleri gerçekleştirildi.  Daha sonra Türk Dünyasından öğrenciler Şiir okuyup, gösterilerini sundular. Şenlik alanında bazen yöresel ezgilerde seslendirildi.  Etkinliğin sonunda Bursa Türk Ocağı’nın hazırlattırmış olduğu  Nevruz Pilavı ve Ayran ikramı ile şölenler son buldu.

Haber: Kubilay  YILMAZ-UÜ.İİBF.Uluslararası İlişkiler Öğrencisi

internet adresi: http:www.bursaturkocagi.org.tr/21.03.2014.htm