(MERHUM ELÇİBEYİN DAVA ARKADAŞI, MERHUM ALPARSLAN TÜRKEŞ’İN BAŞADANIŞMANI VE AZERBAYCAN’IN MİLLİ KAHRAMANI PROF. DR. HANIM HALİLOVA DİNAR’DA YOĞUN İLGİ)

Dinar Türk Ocakları’nın düzenlediği ve Azerbaycan Kurucu Cumhurbaşkanı Merhum Ebulfez ELÇİBEY’in dava arkadaşı, Merhum Alparslan Türkeş’in Başdanışmanı ve Azerbaycan milli mücadelesinin efsane kadın komutanı Prof. Dr. Hanım Halilova’nın konuşmacı olarak katıldığı “Türk Dünyası, Türkiye, Azatlık ve Kardeşlik” konulu konferans büyük bir katılımla 11 Nisan 2014 Perşembe günü saat 20.00 de İlçemiz Park Âlâ Konferans salonunda gerçekleştirdi.

HANIM HALİLOVA’YA VEFA-DUYGULU ANLAR YAŞATTI
Aralarında başta İlçemiz Belediye Başkanı Sayın Saffet Acar olmak üzere, Isparta Türk Ocağı başkan ve yönetim kurulu üyeleri, Dinar Sivil Toplum Kuruluşlarının temsilcileri ve Dinar Türk Ocakları Yönetim ve üyelerinden oluşan kalabalık bir gurup Hanım Halilova’yı Suçıkan’da karşıladı. Gösterilen ilgiden son derece memnun kalan Halilova bir müddet Suçıkan’da dinlendi, Dinar hakkında bilgi aldı ve Dinar Etnografya Müzesini gezdi.

PARK ÂLÂ KONFERANS SOLONUNDA DUYGULU ANLAR YAŞANDI
Saat 20.00 de yanındaki kalabalık heyetle Park Âlâ Konferans Salonu’na giren Hanım Halilova, kadınlı erkekli salonu hınca hınç dolduran Dinarlıların alkış ve sevgi gösterileriyle protokoldeki yerini aldı. Konferans Saygı duruşunun ile başladı. İstiklal Marşı’nın okunmasından sonra, Dinar Türk Ocakları Şube Başkanı Diş Tabibi Ogün Sezen kısa bir açış konuşması yaptı ve “yoğun akademik çalışmaları arasında davetimizi geri çevirmeyen Azerbaycan’ın ve Türk Dünyası’nın fedakâr dava kadını Muhterem Prof. Dr. Hanım HALİLOVA’YA Dinarlı hemşerilerim ve Dinar Türk Ocakları Mensupları adına teşekkür eder, şükranlarımı sunarım” dedi. Daha sonra Türk Ocaklarının kuruluşu ve amaçları hakkında bilgi veren Ogün Sezen, salonu dolduran katılımcılara bu vefalı davranışlarından dolayı teşekkür etti.

Türk Ocakları Yönetim Kurulu üyesi ve Dinar Yazarlar-Şairler Kültür Derneği’nin başkan yardımcısı emekli öğretmen Dede Cihan’ın birbirinden güzel şiir ve sunumları ile devam eden gecede, Dinar Yazarlar-Şairler Kültür Derneği Başkanı ve Dinar Türk Ocakları Yönetim Kurulu üyesi Raif Öztürk “Hanım Halilova kimdir?” başlıklı bir tanıtım sunumu yaptı. Hanım Halilova’nın birbirinden önemli -akademisyen, dava adamlığı, fikir adamlığı- unvanları üzerinde duran ÖZTÜRK, Hanım Halilova’nın mücadelelerle ve çilelerle dolu hayatını anlatırken duygulu anlar yaşandı. DİYAŞ-DER başkanı Raif Öztürk  “bizim için Hanım Halilova’ya en çok yakışan unvan onun bir Türk Kadını ve Türk Anası oluşudur. Sayın Halilova Rus tanklarını durduran Azerbaycanlı bacılarımıza komutanlık eden bir büyük kahraman, yaman, yahşi, cengâver bir Türk anasıdır. Türk kadınını diğer dünya kadınlarından ayıran en önemli özelliği, vatanseverliğin ve namusun timsali oluşlarıdır.”dedi.

Raif Öztürk konuşmasının sonunda “Ben iffetli bacılarımızın komutanı Sayın Hanım Halilova’ya Hocalı Katliamını anlattığım bir şiirimi günün anısına takdim etmek istiyorum, dedikten sonra; “TÜRKOĞLU UNUTMA!” isimli şiirini okudu ve Halilova’ya takdim etti. Hanım Halilova’nın mücadeleci ve çileli hayatı anlatılırken ve Hocalı Faciasını dile getiren şiir okunurken çok duygulu anlar yaşandı. Başta Hanım Halilova ve salonu dolduranların çoğu gözyaşlarını tutamadı.

Dede Cihan’ın çok anlamlı sözlerle konferans sunumu için masaya çağırdığı Hanım Halilova söze “Ben Türkiye Türk’ünün karşısında oturarak konuşma yapamam,” diyerek kürsüye geçti. İki saate yakın bir süre ayakta milli şuurun süzgecinden geçen çok duygulu bir konuşma yapan Hanım Halilova ilgiyle ve heyecanla dinlendi. Azerbaycan Türkleri olarak çektikleri çileleri göz pınarları dolu dolu anlatan Halilova, dünyanın diğer bölgelerinde zor şartlarda yaşayan kardeşlerimizin çileli hayatlarından da bahsetti ve Türk dünyası olarak Gaspıralı İsmail üstadımızın “Dilde, fikirde, işte birlik” düsturunda birleşmeliyiz. Son söz olarak “Güzel gardaşlarım Türkiye’mizin kıymetini bilelim, azatlığın kıymetini bilelim, kardeşliğimizin kıymetini bilelim” dedi ve kendisini sabırla ve heyecanla dinleyen katılımcılara teşekkür etti.

Konferansın sonunda Dinar Belediye Başkanı Sayın Saffet Acar “Muhterem Hanım Halilova’ya ilçemize teşriflerinden ve çok duygulu çok önemli bilgilerle bizleri bilgilendirmesinden dolayı teşekkür ediyor, günün anısına bir plaket sunmak istiyorum,” diyerek bir plaket sundu. Daha sonra Halilova’ya Türk Ocakları Dinar Şube başkanı Ogün Sezen ile Isparta Türk Ocakları başkanı da birer plaket ve çiçek sunarak konuşmaları için teşekkür ettiler.

Konferansın sonunda Prof. Dr. Hanım Halilova son eseri olan  “EBÜLFEZ ELÇİBEY İLE BAĞIMSIZLIĞA GİDEN YOL” isimli eserini katılımcılara imzaladı ve katılımcılarla hatıra fotoğrafı çektirdi. Kitap imzası sırasında büyük bir izdiham yaşandı.

Türk Dünyası’nın ve Azerbaycan’ın milli kahramanı Prof. Dr. Hanım Halilova “çok yakın ve sıcak ilgi gördüğüm Dinar’ı ve Dinar’ın Milliyetçi ve Vefalı insanlarını hiç unutmayacağım, hepinize çok teşekkür ederim” diyerek geç saatte Dinar’dan ANKARA’ya hareket etti.