İlber Ortaylı’dan Ermeni meselesi değerlendirmesi

Prof. Dr. İlber Ortaylı, Bursa’da Türk Ocakları tarafından gerçekleştirilen “Türkiye’nin meseleleri” konulu konferansa katılarak önemli açıklamalarda bulundu.

Katılımın yoğun olduğu gecede medya mensupları tarafından sorulan soruları cevaplayan Prof. Dr. İlber Ortaylı, 1915 Ermeni olayları ile alakalı meselelerin gün ışığına çıkması ve akabinde gerçekleşen tartışmaları, Rusya ve Ukrayna’daki gelişmelerle alakalı olarak bazı açıklamalarda bulundu.
Prof. Dr. İlber Ortaylı Başbakan Erdoğan’ın Ermeni problemine yaklaşımını “Bu konularla pozitif negatif diye bir şey şu an için söylemek mevzubahis değil. Zamanlamayı iyi yapmak ve arkasını iyi getirmeliyiz. Bu tür tartışmalarda yerlerinizi iyi tespit etmeniz gerekir. Her şeyin kendine göre bir inceliği var kulağınızı kapatmamız gerekli. Erivan da yakılan Türk bayrağı gösteriyor ki beklenen neticeler gelmiyor. Yeniden de sabırla beklememiz gerekiyor” şeklinde değerlendirdi.

“UKRAYNADA’Kİ AZINLIKLAR İÇİN PUTİN’LE TEMASA GEÇMEK GEREKİYOR”

Son zamanda yaşanan Ukrayna ile Rusya arasında yaşanan gerginliğe de değinen Ortaylı, “Rusya Ukrayna’yı bırakacak gibi görünmüyor ve çok vakit daha elinde tutacaktır. Bizimde oradaki kendi azınlığımızı Avrupa Birliği ve Obama’yı beklemeksizin direk Putin ile temasa geçerek meseleleri ortaya yatırıp pazarlığı yapmamız gerekiyor. Buna hakkımız olduğunu düşünüyorum. Bunun için Avrupa Birliğini beklememiz gerekmiyor” şeklinde konuştu.