Türkiye, 13 Mayıs 2014’de Soma’da meydana gelen elim maden kazasıyla derin bir acıya gark oldu. Bu satırları yazılırken ölü sayısının 250 civarında olduğu açıklanıyordu. Hayatlarını yerin altında, zor ve ağır şartlarda kazanmaya çalışan yurttaşlarımızın başına gelen bu felaket milletçe hepimizi derinden üzdü. Ölenlere rahmet, yaralılara acil şifalar, ölenlerin yakınlarına ve bütün milletimize başsağlığı diliyoruz.

Bir milletin tarihinde ortak sevinçler gibi ortak acılar da çok önemlidir ve o milletin gerçek manada millet olduğunun ortaya çıkmasına vesile olur. Geçtiğimiz dönemlerde yaşadığımız deprem felaketleri, sel felaketleri milletimizin ezici çoğunluğunun gerçekten derin bir tarihe ve millî şuura sahip olduğunun örneklerini gösterdi. Soma’da yaşanan facia da milletimizin aynı hassasiyetini ve fedakaralığını bir kez daha ortaya koyacaktır. Bundan eminiz. Milletimiz bu acıyı birlikte paylaşmalı, yaraları birlikte sarmalıdır; yetim ve öksüzlere, geride kalan bakıma muhtaçlara devletçe sahip çıkmalıyız.

Bu süreçte, olayın sebepleri, sorumluları, idarî ve adlî merciler tarafından soğukkanlı ve objektif bir şekilde ortaya konulmalıdır. Mağdurların, asla telafi edilmesi mümkün olmayan can kayıpları dışında her türlü haklarını almaları temin edilmelidir. Bütün bu süreç, siyasî istismara alet edilmeden, hayatını kaybeden maden emekçilerinin ruhlarını muazzep etmeden dikkatli bir üslup ve tavırla idare edilmelidir. Bir daha böyle elim kazaların yaşanmaması için gerekli her türlü tedbir alınmalıdır.

Türk Ocakları Genel Merkezi olarak Soma’da acı bir şekilde vefat eden canlarımıza tekrar Yüce Allah’dan rahmet, aileleri ve milletimize başsağlığı diliyoruz.

TÜRK OCAKLARI GENEL MERKEZİ