Türk Ocakları Genel Başkanı Prof. Dr. Mehmet Öz Samsun’a bir ziyaret gerçekleştirdi. Ziyaretinde Samsun Türk Ocağı ve Bafra Ülkü Ocakları’nda birer konferansa katıldı.
Samsun Türk Ocağı Dr. Fethi Tevetoğlu Konferans Salonu’nda, “Musul-Kerkük ve Suriye Türkmenlerinin Dünü Bugünü ve Yarını” konusunda Ondokuz Mayıs Üniversitesi (Omü) Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kudret Kevseroğlu ve Suriye Oğuz Boyları Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Kurucu ve Onursal Başkanı Av. Ali Öztürkmen konferans verdi. Konferans öncesi, Soma’da hayatını kaybeden maden işçileri için davetliler tarafından dua okundu.
İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan toplantıda ilk konuşan Türk Ocakları Samsun Şube Başkanı Prof. Dr. Kaya Tuncer Çağlayan, konferans hakkında kısa bilgi verdi.
Ardından konuşma yapan Türk Ocakları Genel Başkanı Prof. Dr. Mehmet Öz, “Samsunlu olarak genel başkanlığa yeniden seçildiğim bu süreçte ilk ziyaretimi kendi memleketime gelmiş bulunuyorum. Çok acılı bir döneme tesadüf etti bu Soma’da şehit olan tüm madenci emekçilerine cenabı Allah’tan rahmet diliyorum. Milletimizin başı sağ olsun” diye konuştu.

“Türk Dünyası dış politikada ön plana çıkmalıdır”
Türk dünyasının çok çeşitli problemleri olduğunu söyleyen Prof. Dr. Mehmet Öz, “Türkiye Cumhuriyeti Devleti dış politikasında, Türk dünyası gerçeğini ön plana çıkarmak zorundadır. Bu Orta Doğu’daki Türkler için de böyledir, bu Balkan Türkleri içinde böyledir, bu Orta Asya için Kafkaslar için de böyledir. Türkiye son dönemde ortak genişletilmiş Orta Doğu, büyük Orta Doğu ne derseniz deyin bir projenin çerçevesinde Orta Doğu’ya dönük ağırlıklı bir siyaset izliyor görünüyor. Maalesef Suriye’de bu politikanın Irak’ta olduğu gibi hayal kırıklığı ile sonuçlandığını gördük. Yanlış hesaplar yapılmıştır. Yanlış beklentiler içerisine girilmiştir. ‘Irak’ta kaybettik, Suriye’de kazanalım’ mantığıyla başkalarının verebilecekleri tepkiler üzerinden bir siyaset yürütmüştür. Çok yanlış olmuştur” şeklinde konuştu.

“İthal bir tarih anlayışı hakim”
Tercüme eserlerinin ithali ile meydana getirilen bir anlayış hakim olduğunu söyleyen Öz şöyle konuştu: “Osmanlı perspektifi doğru bir perspektiftir. Ama Osmanlı Türk medeniyeti ilkeleri doğrultusunda olmak kaydıyla, siz sömürgecilik yaşamış bu tecrübeden bir İslamcılık peyda etmiş, sömürge aydını olmuş ülkelerinin aydınlarının arkasına takılarak, İslamcı bir siyaset güderseniz bu sizin tarihinizle ilgili değil, başka bir gelenek ile ilgili yaklaşımdır. Türkiye bunun belki handikaplarını yaşıyor. Bizim tarihimizin doğal akışı içinde Türk Müslümanlığı çerçevesinde, Türklerin yaşadığı İslami tecrübe çerçevesinde, tüm İslam medeniyeti çerçevesinde, bir bakış açısıyla değil ondan kopmuşuz. 1960’larda bir takım tercüme eserlerin ithali ile meydana getirilen bir anlayış hakim olmuş. Bugün Orta Doğu’daki yanlış politikaların arkasında en önemli faktörlerden biride budur. Bizim kendi tarihimizle doğrudan bağlantılı bir anlayış değil, ithal bir anlayışla tarihe bakıyoruz.”
MHP Samsun Milletvekili Cemalettin Şimşek, Türk Ocakları Genel Başkanı. Prof. Dr. Mehmet Öz, Samsun Şube Başkanı Prof. Dr. Kaya Tuncer Çağlayan ve çok sayıda vatandaşın katıldığı konferansta Prof. Dr. Kudret Kevseroğlu ile Av. Ali Öztürkmen “Musul-Kerkük ve Suriye Türkmenlerinin Dünü Bugünü ve Yarını” konusunda önemli bilgiler verdi.
Genel Başkanımız Bafra Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı’nın düzenlediği “Tarih Perspektifinde Çözüm Süreci ve Demokratik Özerklik” konulu bir konferansa katıldı.  Konferanstan önce Soma  maden ocaklarında şehit olan madencilerimiz için Kur’an-ı Kerim okunarak dua yapıldı.

“Çözüm değil Çözülme!”
Türk Ocakları Genel Başkanı Prof. Dr. Mehmet Öz yaptığı konuşmada; çözüm sürecinin bir çözüm değil çözülme getireceğini söyleyerek, demokratik açılım ve çözüm sürecinin terör örgütünün bir kazanım olarak görmesi sonucunu doğurduğunu, bu bölgede devlet yanlısı ailelerin de terör örgütünün propaganda ve baskısı sonucu korumasız kaldığını söyledi. Prof. Öz Türkiye’nin Ortadoğu’ya verdiği önem kadar Türk dünyasına da önem vermesi durumunda PKK sorununun gelişen ve büyüyen ilişkiler ağında yok olup gideceğini, Türkiye’nin Osmanlıyı diriltemeyeceğini ancak Osmanlının tarihi ve kültürel mirasından yararlanabileceğini söyledi.
Konferanstan sonra günün anısına Prof. Dr. Mehmet Öz’e Bafra Ülkü Ocakları Başkanı Hakan Eroğlu tarafından plâket taktim edildi. Konferansa MHP milletvekili Cemalettin Şimşek, Bafra MHP ilçe Başkanı Hüseyin Acar, Türk Ocakları Samsun Şube Başkanı Prof. Dr. Kaya Tuncer Çağlayan ile çok sayıda vatandaş katıldı.
Haber: Haberiniz